m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Tähistame ilmavaatluste juubeleid

Pressiteade

Sel aastal täitub 200 aastat pidevate instrumentaalsete meteoroloogiliste mõõtmiste algusest Eestis ja140 aastat Tartu Ülikooli Meteoroloogia Observatooriumi asutamisest.

Süstemaatiliste instrumentaalsete vaatluste alguseks võib lugeda Tallinna sadamas alustatud vaatlusi aastast 1805. 1865. aasta 2. detsembril alustas Tartu Ülikooli füüsikakateedri juhataja Arthur Joachim Oettingen oma majas meteoroloogilisi vaatlusi,  mis pani aluse pidevale vaatlusreale Eestis ning tagas Eesti meteoroloogia arengu tänapäevani. Seepärast peetakse mainitud kuupäeva Tartu Ülikooli Meteoroloogia Observatooriumi asutamise kuupäevaks. Ajaloolisest  TÜ Meteoroloogia Observatooriumist on välja kasvanud  TÜ Füüsika ja  Keskkonnafüüsika Instituudid, Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituut ning Tartu Observatoorium Tõraveres.

Aastapäeva tähistamiseks korraldavad Tartu Ülikooli Keskkonnafüüsika Instituut ja Geograafia Instituut, Tartu Observatoorium ning Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituut konverentsi “METOBS 140”, mis toimub 10. ja 11. novembril Tartus ja Tõraveres.

10. novembril toimub TÜ Raamatukogu konverentsisaalis ajalookonverents ja 11. novembril Tõraveres Tartu Observatooriumi saalis teaduskonverents “Eesti geofüüsika 2005”, kus toimuvad teadusettekanded eesti meteoroloogidelt, atmosfäärifüüsikutelt, merefüüsikutelt, geofüüsikutelt. 10. nov. võtab konverentsist osa ÜRO juures asuva Ülemaailmse Meteoroloogia Organisatsiooni peasekretär Michel Jarraud, kes esineb ka ettekandega.

Michel Jarraud kohtub oma visiidi ajal 9. nov. kell 12.00 Eesti Vabariigi presidendi Arnold Rüütliga, 10. nov. kell 10.00 Tartu Ülikooli rektori Jaak Aaviksooga ning 11. nov. kell 9.00 keskkonnaministri Villu Reiljaniga. Teda saadab Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi peadirektor Jaan Saar

Info konverentsi  kohta tel 737 5550

http://ael.physic.ut.ee/KF.Private/Piia.Post/METOBS/

Peasekretäri visiidi kohta

Jaan Saar
64 61 563
Mob. 50 90 390

Hinda meid!