m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Esimene sügistorm

25. oktoobri öösel sündis Põhja-Atlandil 50-ndast põhjalaiusest lõuna pool tsüklon, mis liikudes otse itta hakkas süvenema haarates endaga  väga sooja õhku subtroopilistelt laiustelt.

26. oktoobril on tsükloni kese suundumas Shotimaalt Põhjamerele. Edasine teekond kulgeb ilmamudelite arvutustel üle Bergeni-Vaasa-Laadogast põhjapoolsemalt Arhangelski suunas.

26. oktoobri õhtul  tugevneb Läänemerel ja saartel lõunatuul 12-17 m/s.
27. oktoobri öösel jätkub lõuna-ja edelatuule tugevnemine 15-20 m/s.
27. oktoobri päeval puhub edelatuul 17-22, puhanguti 25 m/s.

Kõige tugevam võib aga saabuv torm olla ööl vastu 28. oktoobrit, mil selleks ajaks Soome idapiirile jõudnud tsükloni tagalas algab külma õhu sissetung. Õhurõhk hakkab kiiresti tõusma. Tuul pöördub läände ja loodesse ning tugevneb nii merel kui mandril 15-20 m/s, tuuleiilid ulatuvad aga 25-30 m/s.

Sellise tugevusega tuul tekitab tuulemurdu, sest paljud puud on alles lehes. Kahjustusi võib esineda ka katustel ning elektriliinidel.

Lisatud animatsioonil on näha tsükloni liikumine Läänemere piirkonnas tuginedes ECMWF prognoosi andmetele. Pildil on merepinnale taandatud õhurõhu samajooned (punased) ja tuule suund ja kiirus tuulelippudega. Tuule keskmine kiirus on lisaks antud veel värvitud varjutusega.

Merike Merilain
Aarne Männik

ec_ani_2006

Meresüsteemide Instituudi poolt välja antud merevee taseme prognoos (.pdf fail).

Hinda meid!