m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

EMHI sai uue võimsa ilmaradari

Teisipäeval, 27. mail algusega kell 12 toimus Sürgaveres Suure-Jaani vallas Viljandimaal Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi (EMHI) uue ilmaradari pidulik avamine.

Uue radari töösserakendumine on ilmateenistuse elus väga tähtis sündmus. Saame selle abil hinnata pilvesüsteemide liikumist, tuulte kiirust ja suunda, samuti pilvedes olevate sademete faasi (vihm, lumi, rahe jne) ja kogust.

Uue radari tööraadius on kuni 300 km ehk korraga “näeb” radar 720 000 km2 ala. Maakera kumeruse tõttu saab aga kvaliteetset ilmainfot 100–150 km raadiuses. Radar kogub ja edastab andmeid reaalajas.

Need andmed on ilmaennustajatele eriti olulised ohtlike ilmanähtuste tekkimisel. Radariga kogutav teave (pilvede liikumine, tuulte kiirus ja suund, sademete kuju ja kogus) aitab oluliselt täpsemalt jälgida ilmaolude kujunemist, ennustada võimalikke tagajärgi ja anda elanikele, lennundusele, energeetikutele ja päästeametile hoiatusi võimalike hädaolukordade, nt äikesetormide tekkimise kohta.

Keskkonnale ja tööstustele vajalikke mõõtmeseadmeid tootvas Vaisala grupis valminud radar kuulub uude põlvkonda. Kui see hakkab Eestis tööle, saavad selle andmeid kasutada ka teised riigid, eeskätt põhjamaad, kellega on sõlmitud vastav leping. Sarnane radar on veel olemas Helsingi Ülikoolil.

Radar on paigutatud Sürgaveres endise tuuleveski kohale. Projekteeris selle AS Sweco Projekt, betoontööd teostas OÜ Volari Betoonitööd ja ehitustööd tegi OÜ Leier. Hoone, mille tipus radar asub, on 8-korruseline 26,5 m kõrge torn, läbimõõduga 10,6 m, mille ehituseks kulus 350 m3 monoliitset betooni. Radari kõrgus merepinnast on 156,5 m. Radari hoone ehitus koos kommunikatsioonidega maksis 21 mln krooni, radar 17,5 mln krooni.

Radari avamisel lõikab lindi läbi Keskkonnaministeeriumi kantsler. Pidulikul sündmusel osalesid veel ka Norra, Rootsi, Valgevene, Kasahstani ja Tadzikistani esindajad, kes on väga huvitatud EMHI tööst ja tulemustest.

Jaan Saar
Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi peadirektor

Hinda meid!