m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

EMHI katsetab tõenäosuslike prognoosidega

Kaasajal arvutatakse meteoroloogiliste sündmuste tõenäosust üha rohkem ansambelennustuse abil. Üheks maailma juhtivaks ansambelennustusi tegevaks organisatsiooniks on Euroopa Keskulatusega Ilmaprognooside Keskus – ECMWF (European Center for Medium-Range Weather Forecasts). Eesti on ECMWF-i koopereerunud liige aastast 2005 ja Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudil (EMHI) on juurdepääs ka ansambelennustuste tulemustele.

Tutvustamaks inimestele tõenäosuslike prognooside kontseptsiooni, hakkab EMHI nädalavahetuste tarvis kodulehele üles riputama sademete esinemise võimaluste kaarte. Kaartidel on esitatud saju tõenäosus, kui sademete hulk ületab 5 mm ööpäevas. Tegemist on üsna arvestatava sajuhulgaga, mis võib segada välitingimustes tegutsemist. Väiksemad sajuhulgad on esialgu tähelepanu alt välja jäetud. Prognoosid arvutatakse kõikidel tööpäevadel nädalavahetuseks nii, et inimestel oleks juba esmaspäeval võimalik hakata nädalavahetuseks plaane tegema, arvestades sealjuures paremini saju võimalikkust. Näiteks, kui 5 mm sademete esinemise tõenäosus on suurem kui 75 %, siis vähemalt kolmel juhul neljast sajab nädalavahetusel märgatav kogus vihma. Loomulikult jääb ka alles üks võimalus neljast, et nii tugevat vihma ei tule, aga ilmaennustamine pikema aja peale (eriti sademete osas) ei ole üheselt määratuna kaasaegse ilmateaduse taseme juures võimalik.

Loodame, et kaardid leiavad endale tänuliku tarbijaskonna ja soodsa vastuvõtu korral on põhjust juba uute võimaluste lisamiseks olemasolevatele tõenäosuslikele prognoosidele.

Hinda meid!