m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Alanud El Niño võib mõjutada ilma ka Euroopas

Nagu informeerib Keskkonnaministeerium oma kodulehel, tugevneb Maailma meteoroloogiaorganisatsiooni (WMO) andmetel lähinädalatel ilmastikunähtus El Niño, mis võib kaudselt mõjutada ka Euroopa kliimat.

El Niño on ebaregulaarselt korduv ilmastikunähtus, mis mõjutab ilma eeskätt Vaiksel ookeanil. El Niño tõttu muutuvad mitmeks kuuks või koguni poolteiseks aastaks valitsevad tuulte ning hoovuste suunad, samuti soojeneb Lõuna-Ameerika läänerannikul ookeani vesi. See kõik toob kaasa ilmastikumuutused väga laialdasel alal. Neil kuudel hakkab sadama seal, kus tavaliselt on kuiv, põuaaeg seevastu saabub niisketele aladele.

„El Niño ilmingud on seoses ookeani pinnavee temperatuuri tõusuga Lõuna-Ameerika läänerannikul juba alanud,” märkis EMHI klimatoloog Ain Kallis.“Seega jälgivad paljude riikide ilmateenistused põnevusega sündmuste arengut. Mõningate mudelite alusel võib arvata, et kaugel Vaiksel ookeanil toimuv mõjutab isegi Euroopa kliimat.”

Kallise sõnul pole esialgsetel hinnangutel meil siiski põhjust karta midagi erakorralist – ilmamudelite põhjal oleks sellest juba hoiatatud.

WMO teatel on oodata El Niño nähtuse mõningat tugevnemist juba lähikuudel ja see võib jätkuda ka 2010. aasta esimeses kvartalis. Momendil on Vaikse ookeani idaosas pinnavee temperatuur tõusnud 0,5 kuni 1 °C võrra.

El Niño tugevaid mõjusid on tunda saanud mitmed piirkonnad peale Vaikse ookeani. Näiteks eriti tugevate El Niñode esinemise aastail (1982-1983 ja 1997-1998) said põudade tõttu kahjustada Aafrika ning Põhja-Ameerika riikide majandus. Samuti on esinenud paduvihmasid California kõrbetes, Brasiilia ja Indoneesia vihmametsad aga on kannatanud kuivuse all, Hindustani poolsaarel on hilinenud või nõrgenenud mussoonid jne.

Keskmiselt korduvad El Niño nähtused 4 kuni 5 aasta tagant, seejärel võib saabuda tema vastasfaas, nn La Niña, kui Vaikse ookeani idaosa veed muutuvad keskmisest külmemaks. La Niñade aegu tugevneb näiteks orkaanide sagedus ja tugevus Atlandil.

Täiendavalt võib El Niño kohta lugeda ka paari aasta eest Maalehes ilmunud artiklist “Kas Jõululapsuke hakkab jälle tembutama?” EMHI kodulehelt.

Hinda meid!