m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Eesti hoiatused Meteoalarmi kodulehel

Aprillis esitles www.meteoalarm.eu, Euroopa avalike ilmateenistuste ametlik ilmahoiatuste veebisait, oma uut kodulehekülge Euroopa piirkonna kaardiga. Uus kaart annab ülevaate kõikidest aktuaalsetest ilmahoiatustest ligikaudu 650 piirkonnas 30 riigis. Rahvuslikud ilmateenistused edastavad hoiatusi 10 parameetri kohta ulatusega 24 kuni 48 tunnini. Neid hoiatusi on võimalik tellida ka uudisvoona (RSS) ning seega on need lihsalt integreeritavad erinevatesse meediakanalitesse. Möödunud nädalal tehti avalikuks ka Eesti hoiatused Meteoalarmi lehel.

Tänu Meteoalarmi aktiivsusele on veebisait äratanud suurt avalikku huvi. Enam kui miljard külastust on registreeritud alates selle loomisest 2007. aastal. Meteoalarm on loodud meteoroloogiateenistuste võrgu Eumetnet ja Maailma Meteoroloogiaorganisatsiooni kuuluvate Euroopa ilmateenistuste initsiatiivil. Michael Staudinger, Meteoalarmi programmi mänedžer selgitab: “Meteoalarm on edukas tänu 30 erineva tausta ja tehnilise tasemega partneri koostööle hoiatuste väljatöötamisel”.

EMHI peadirektor Jaan Saar räägib: “Eesti ilmateenistus (EMHI) on Meteoalarmi veebilehte jälginud alates selle avalikustamisest. Nüüd peale testimisperioodi oleme uhked, et saame liituda uue veelgi üksikasjalikuma Meteoalarmiga. On väga oluline, et ka meie hoiatused saavad Euroopa kogukonnale koheselt kättesaadavaks. Me loodame paremale koostööle avalikkuse, meedia ja kriisikomisjoniga, et lahendada ilmahoiatustega seotud küsimusi Eestis”.

Veebisait pakub kõigile arusaadavat sümbolitest ja kaartidest koosnevat süsteemi värskeimate hoiatustega pea kogu Euroopa kohta järgmiseks 24 kuni 48 tunniks. Kus iganes Euroopas sa ka viibid, selge ja sisutihe info aitab sul planeerida oma reisi või muud ilma suhtes tundlikku tegevust. Saad vaadata, kus võivad äike ja tugevad vihmasajud üleujutusi põhjustada; milline on laviinioht; kas udu tõttu lükkuvad edasi lennud; kas kuum ja kuiv ilm suurendab metsatulekahjude riski. Kõik piirkonnad erinevate riikide kaartidel on värvkodeeritud ning esitavad hoiatusi neljal tasemel: punane näitab eriti ohtlikke ilmatingimusi, järgmised tasemed on märgitud oranži ja kollasega, viimane tase märgitakse rohelisega ja see näitab, et raskeid ilmatingimusi oodata ei ole. Inimesed, kes ei erista värve saavad valida halli värviskaalaga kaardi.

Meteoalarm on ühtlasi ka rahvuslike hoiatussüsteemide portaal: täiendava regionaalse info vaatamiseks klõpsa sobiva rahvusliku ilmateenistuse logol.

Eumetnet arendab tihedat koostööd ka hüdroloogiaekspertidega, et tulevikus välja töötada varased hoiatused üleujutuste ja tugevate vihmasadude kohta. Juuni lõpus kohtuvad Meteoalarmi meteoroloogid hüdroloogiaekspertidega kogu Euroopast ühisel konverentsil Lelystadis, Hollandis.

Hinda meid!