m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Lumetorm nimega Monika

Lumetorm, sakslaste poolt Monikaks nimetatud (http://www.met.fu-berlin.de/wetterpate/), on läbinud tuhandeid kilomeetreid, kuid alles nüüd Läänemere ruumis saavutab tormi mõõtmed. Tsüklon kujunes kaugele lõunasse taganenud frontaaltsoonis Atlandi 40-ndal laiusel ning liikus üle Biskaia lahe ja Prantsusmaa, Saksamaa, Poola. Tänasel päeval liigub tsüklon kiiresti süvenedes Leedust kirde poole.

Kui eilsed teated Pariisist räägivad lumetormist, siis meie silmis on see väike liialdus, lund tuli juurde umbes 10 cm ja kirdetuule tugevus küündis vaevu 10 m/s.

Seevastu hetkel on lugu tõsine, sest just tänase päeva, õhtu ja reede öö jooksul tsüklon jätkab süvenemist ja muutub tõeliseks fuuriaks. Põhjuseks on üle Läänemere põhjakaare tuulega lisanduv külm Skandinaavialt ning samas tsükloni liikumisse haaratud Vahemerelt ja Mustalt merelt pärinev soe õhk, mis tõuseb kaugele Süda-Venemaale.

Viimaste arvutuste põhjal langeb õhurõhk tsükloni südames reede öösel Peipsi taga 985 hPa-ni ehk 739 mm Hg. Võrreldes meid aegade jooksul külastanud hirmutsüklonitega pole see ju eriti madal (Gudrun 9. jaan. 2005, rõhk keskmes 960 hPa), kuid põhjatormi põhjustab kiire õhurõhutõus tsükloni tagalas. Ja see suurima õhurõhugradiendiga ala peaks haarama Soome lahe ja kogu Eesti rannaveed. Tugevate põhjatuulte (algul ka kirde- ja reede päeval loodetuul) haarab kogu Eesti mandriosa. Tuule kiiruseks on arvutatud 15-20 m/s, sellele lisanduvad merel ja rannikul veelgi tugevam iilid 22-25 m/s. Lumesadu, mis algas varahommikul Lõuna-Eestist, katab peagi terve maa ja intensiivistub tund tunnilt. Arvutuste põhjal on alust arvata, et suurima koguse lund saavad siiski tsükloni keskmele lähemad alad – seega Peipsist kuni Pärnu-Kunda jooneni. Lumesaju intensiivsust võib jälgida radaripildilt või siis tund-tunnilt lisanduvat lumekogust ilma automaatjaamadest. Jäme arvutus 1 mm sadu=1cm lund. Kuna tugev tuul tekitab ka tugeva tuisu, siis on lumekatte paksus 24 tunni pärast äraarvamatu. Kuid juurde võib tulla nii 20 cm lund, seda võib võrrelda näiteks 2008.a. 23.-25. novembrituisuga. Kes ääremail elavad, on täna veel võimalus tagavarasid täiendada ja sedagi kohe, sest õhtuks võib Lõuna-Eestis lugu karmiks minna.

3 / 2 hindajat