m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Nn järve-efekti lumest

Sageli sajab esimene lumi Eestis oktoobris, kõige suurema tõenäosusega aga novembris. Püsiv lumikate jääb tavaliselt maha kõige varemalt Haanja, seejärel Otepää ja Pandivere kõrgustikel ning Kirde-Eestis.

Mõnel aastal saab paksu lumevaiba esmaselt vaid Põhja-Eesti, samal ajal kui lõuna pool püsivad väljad alles lumeta või õhukese kirme all. Nagu tänavu.

Põhjuseks oli seekord järve-efekti nimeline ilmanähtus, mis avaldub hilissügiseti või talvehakul. Siis, kui meri on veel suhteliselt soe ja selle kohale jõuab väga külm arktiline või polaarne õhumass.

Miks ei nimetata toda nähtust mere-efektiks? See ilming (korrektsemalt – järve-efekti lumi) on saanud oma nime USA ja Kanada vahel asuvast Suure Järvistu järgi. Sealsete järvede vesi püsib soe üpris kaua. Kui põhjast jõuavad vete kohale külmad õhumassid, kondenseerub veepinnalt kerkiv aur võimsateks pilvedeks, mis maismaale jõudes kallavad paksu lund alla.  Temperatuurikontrast peab olema suur – 1,5 km kõrgusel asuva pilve õhu ning vee vahel vähemalt 13 °C, alles sel juhul hakkab „lumevabrik“ tööle.

Näiteks 2001. aasta jõululaupäeval mattis lumemöll Buffalo linna kiiresti 2 meetrise lumekihi alla. Ootamatute lumekogustega on alatasa hädas ka teised suurlinnad, nagu Chicago. Alles siis, kui suured järved saavad jää peale, tavaliselt jaanuaris, kaovad ka hullud lumesajud.

Mujal maailmas esineb taolist nähtust ka merede, ookeanide rannikul. Seepärast kutsutakse teda ka mere-, ookeani- või isegi lahe-efekti lumeks. Viimane nimi sobiks hästi meie kanti, sest siinseid ootamatuid lumeuputusi tekitavad enamasti üle Soome lahe kulgevad külmad õhumassid põhjast või kirdest. Nagu viimati. Oluline on, et temperatuurikontrast õhu ja vee vahel oleks suur ning veekogu laius vähemalt 80 km. See oleks vastus ühele võrukesele, kes väitis, et nende Tamula ei tekita küll mingit järve-efekti.

Mere-efekt tõi 2004. aastal Inglismaale kauaigatsetud valged jõulud: külm õhumass ida poolt kohtus sooja (12 °C) Põhjamere kohal. Lund sadas aga saarel.

Soome lahe lume-efekti on kaunis raske ennustada, sest soe vesi äratab sageli ellu ja muudab tormiks juba hääbunud tsükloni, kurdavad sünoptikud.

Hinda meid!