m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Tormiste tsüklonite aeg

Põhja-Euroopasse on teel ridamisi uusi ägedaid tsüklone. Atlandi 30-40-ndatel laiustel on ookeani pinnavee temperatuur 20 °C ringis ja seal tekkinud keerised liiguvad kiires edelavoolus Euroopa poole. Saabuva sooja ja 60-ndatel laiustel valitseva jaheduse kokkupõrge annab tõuke tsüklonite väga kiireks ägenemiseks, põhjustades tuule järsku tugevnemist.

Laupäeval (26.11.) liigub üle Skandinaavia põhjatipu madalrõhkkond, mille lõunaservas ulatuvad Läänemerel ja lahtedes edela- ja läänetuule iilid kuni 21 m/s. Õhtul jääb tuul veidi nõrgemaks, aga vaid lühikeseks ajaks.

Pühapäeval (27.11.) jõuab Skandinaaviasse  uus tsüklon, mis Berliini Vaba Ülikooli (Freie Universität Berlin) poolt on nime saanud Yoda II. Tsükloni eel algab pärast südaööd Läänemerel kiire edelatuule tugevnemine ja juba hommikuks tõusevad puhangud mere ääres 25 m/s. Pühapäeva päeval on kuni 90%-lise tõenäosusega  sisemaal edela- ja läänetuule puhanguid 20 m/s ja rannikul üle 25 m/s.

Tsükloni edasise liikumisteekonna ja -kiiruse juures on veel väikesi küsitavusi.  Kui keeris suundub kiiresti üle Soome, siis pöördub Eestis tuul juba esmaspäeva öösel loodesse ja puhangud ulatuvad väga suure tõenäosusega üle 20 m/s (90%), võivad aga ulatuda ikka üle 25 m/s (tõenäosus 75%).

Kui aga tsüklon kaldub enam lõuna poole ja suundub üle Läänemere, siis muutub tuuleväli Eesti aladel märksa leebemaks. Küll aga tuleb esmaspäeval valmis olla tormiseks loodetuuleks.

Jälgige kehtivaid hoiatusi, mida täpsustakase ööpäevaringselt.

EMHI Ilmaprognoosid

Hinda meid!