m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

EUMETSAT täisliikmelisus

Täna, 14. detsembril kell 15 Keskkonnaministeeriumis allkirjastavad keskkonnaminister Keit Pentus ja Euroopa Meteoroloogiasatelliitide Kasutamise Organisatsiooni (EUMETSAT) peadirektor Alain Ratier lepingu, millega Eesti saab selle organisatsiooni täisliikmeks.

EUMETSAT-i peamine eesmärk on arendada, hooldada ja kasutada Euroopa meteoroloogiasatelliitide süsteemi, mis saadavad jooksvalt andmeid maailma ilmastikus toimuvate protsesside kohta. Laiemas plaanis jälgib EUMETSAT kliimat ja keskkonnaseisundit ning nendega toimuvaid muutusi kogu maailmas.

Satelliitidelt pärinev informatsioon on keskse tähtsusega kaasaegse ilma ja keskkonna jälgimisel ning on muutumas olulisimaks siseninformatsiooniks ilmaprognoosimudelitele võimaldades oluliselt kõrgemat kvaliteeti. EUMETSATi informatsiooni kasutab oma igapäevatöös Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituut. EMHI eesmärgiks on anda ühiskonnale võimalikult täpseid ilmaprognoose ning hoiatusi ohtliku ilma eest, mille tarvis EUMETSAT-st saadav info paremad võimalused annab.

EUMETSATi informatsioon on ülioluline EMHI töös ja arendustegevuses, kuid laiemalt saab sellest kasu kogu ühiskond. Satelliitinformatsioon ning kosmosetehnoloogia alased teadmised on olulised Eesti ettevõtetele ning teadlastele. Tänapäeval on väga aktuaalseks teemaks kliimamuutused, mille jälgimisse ka EUMETSAT annab oma panuse.

Senini oli Eesti EUMETSATis koopereerunud liikme staatuses, mis oli ettevalmistav periood riigile täisliikmeks saamiseks. Eesti EUMETSAT-i täisliikme staatus hakkab kehtima 1.jaanuarist 2012. Alates sellest hetkest kuulub koos Eestiga organisatsiooni 27 täisliikmesriiki ja 4 koostööriiki.

Vt ka Keskkonnaministeeriumi kodulehekülge      http://www.envir.ee/
Lisainformatsioon EUMETSAT koduleheküljelt   http://www.eumetsat.int/Home/index.htm

Hinda meid!