m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

“Friedhelm” tulekul

7. detsembri öösel alustas Newfoundlandi rannikult teed väike madalrõhkkond. Üle Atlandi liikudes lisandus ookeani 40-50-ndailt laiustelt sooja ja niisket õhku ning samal ajal kandus keerise tagalasse Gröönimaalt väga külma õhku. Neis tingimustes süvenes tsüklon väga kiiresti ja jõudis täna (8.12.) keskpäevaks Sotimaale. Tsükloni eel langes õhurõhk erakordselt kiiresti (5mb/h) ja tuul tõusis keskpäeval (8.12.) Sotimaa rannikul 27, puhanguti kuni 40 m/s.

Berliini Vaba Ülikooli poolt “Friedhelm” nimeks saanud tsüklon liigub eeloleval ööl (9.12.) Norra edelarannikule ja keskpäevaks Oslo kohale. Tsükloni idaserv laieneb jõuliselt üle Läänemere, kus 9.12. hommikuks tugevneb kagutuul üle 25 m/s (90%-lise tõenäosusega).

Eestis hakkab pärast keskööd (9.12.) lõuna- ja kagutuul tugevnema. Hommikuks ulatuvad puhangud saartel kuni 20 m/s. Päeva peale jätkub tuule tugevnemine sisemaal puhanguti 15-18, saartel ja läänerannikul puhanguti kuni 25 m/s. Sadu algab hommikul saartel lörtsina ning levib ennelõunal lörtsi ja lumena üle Lääne-Eesti, pärastlõunal üle kogu Mandri-Eesti ning õhtuks jõuab Peipsi äärde. Läänepoolsetes maakondades muutub keskpäevaks sadu intensiivsemaks, sekka võib tulla ka vihma. On jäiteoht! Õhtu poole on sadu tihedam ka Ida-Eestis. Võib tuisata! Õhutemperatuur on 0..-2, saartel ja läänerannikul 0..+3°C.

Laupäeva öösel liigub madalrõhkkond Botnia lahele ja on veel endiselt äge. Eestisse lisandub sadusid nii lörtsi kui lumena.

Laupäeva hommikuks võib märja lumekihi paksus ulatuda 5..10 cm-ni.

Päeva peale tuleb Lääne-Eestis sekka vihma, aga ida pool jätkub sadu lörtsina.

Tähelepanu!

Reedel ja laupäeval on ilm liiklemiseks kõikjal väga halb – tugeva tuulega muutub sajus nähtavus väga halvaks ja teed võivad olla libedad, sest õhutemperatuur kõigub 0°C ümbruses.

Hinda meid!