m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Maailma Meteoroloogiapäev 2013

Ka sel aastal tähistavad Maailma Meteoroloogiaorganisatsioon (WMO) ja selle 191 liikmesriiki Maailma Meteoroloogiapäeva. See traditsioon on ellu kutsutud tähistamaks päeva, mil jõustus WMO asutamise konventsioon (23. märts 1950) ning teavitamaks avalikkust WMO ja rahvuslike meteoteenistuste poolt pakutavatest teenustest. Seekord on WMO päeva teemaks valinud “Ilma jälgimine kaitsmaks elusid ja vara – tähistades 50 aasta möödumist Maailma Ilmavaatlusprogrammi algusest“.

Tähelepanuväärsed arengud vaatlus- ja ilmamudelite tehnoloogias aitavad teadlastel mõista Maa keerukat ilma- ja kliimasüsteemi ning meteoteenistused suudavad pakkuda üha täpsemat ilmateavet ning ajakohaseid hoiatusi, kui ilm kipub ohtlikuks minema. Tänased 5-päevased prognoosid on sama usaldusväärsed kui 2-päevased prognoosid 25 aastat tagasi.

Maailma Ilmavaatlusprogrammi (World Weather Watch – WWW) loetakse WMO tegevus­alade selgrooks. Kohe peale esimese ilmasatelliidi üleslennutamist 1960. aastal taotles ÜRO peaassamblee WMO-lt raportit ilmasatelliitide tulevikupotentsiaali kohta. See raport sai aluseks Maailma Ilmavaatlusprogrammi käivitamisele 1963. aastal. Programmi põhieesmärgiks on meteoroloogilise, sellega seotud geofüüsikalise ja keskkonda puudutava info kättesaadavaks muutmine liikmesriikide meteoteenistustele. Ilmainfot kogutakse tänu liikmesriikide vaatlussüsteemidele ja side­ühendustele polaarorbitaalsete ja geostatsionaarsete satelliitidega. Lisaks saadakse andmeid tuhandetest maapealsetest, laevadel asuvatest ning sadadest paigalolevatest või triivivatest poidel paiknevatest automaatjaamadest. WMO liikmena annab oma panuse ka Eesti, kui EMHI saadab oma vaatlusandmeid rahvusvahelisse WMO vaatlusvõrku.

21. märtsil toimub Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudis aadressil Tallinn, Mustamäe tee 33, algusega kell 09.30 konverents „Ilma jälgimine kaitsmaks elusid ja vara“. Ettekannetega esinevad spetsialistid ja teadurid nii EMHI-st kui teistest asutustest.

Eelregistreerimine meili teel piret.parnpuu@emhi.ee või telefonil 666 0950

Jalmar Mandel
Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi peadirektor
Eesti alaline esindaja WMO juures

 

Hinda meid!