m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Maru tulekul

Laupäeval alustas Ameerika rannikult teed väike osatsüklon.

Täna (27.10.) keskpäeval jõudis tsüklon Atlandi ookeani keskossa (~47°pl; 20°lp) ja on järjest ägenenud. Ameerika rannikul oli tsükloni keskmes õhurõhk ca 1010 hPa, praeguseks on õhurõhk langenud 993 hPa-ni. Süvenemiseks loob soodsad tingimused  kontrastsete õhumasside kokkusaamine. Tsükloni lõunaserva mööda kandub ookeani 40-ndailt laiustelt kaasatoodud subtroopiline soe ja niiske õhumass. Atlandi 50-ndate laiusteni on aga loodevool kandnud Labradori poolsaare ja Gröönimaa vaheliselt alalt külma õhumassi. Jätkuv vastasseis soodustab sünoptilise olukorra edasist teravnemist.

Tsüklon süveneb kiiresti ja liigub edasi kirdesse, ületab öösel juba Briti saared, õhurõhk selle keskmes langeb ca 975 hPa-ni.  Inglise Ilmateenistus hoiatab, et tuul tõuseb puhanguti 35 m/s, kohati tugevamakski.

Täpsem info Inglismaa kohta on kättesaadav
http://www.metoffice.gov.uk/public/weather/warnings/#?tab=map&map=Warnings&zoom=5&lon=-3.50&lat=55.50&fcTime=1382911200

Esmaspäeva õhtuks saavutab tsüklon oma maksimumvõimsuse (tsükloni keskmes õhurõhk ca 965 hPa)  ja jõuab Taani väinade kohale. Läheneva tsükloni eel algab Läänemerel ning ka Saaremaal ja Hiiumaal lõunatuule kiire tugevnemine.

Teisipäeva jooksul jätkub tsükloni väga kiire liikumine kirdesse (vt.joonist). Eeldatav trajektoor kulgeb öösel üle Lõuna-Rootsi ja Stockholmi Botnia lahele, hommikuks Soome rannikule ja päeval üle Soome Karjalasse. Sellisel kursil liikuv erakordselt aktiivne tsüklon tõstab tuule Eestis ohtlikult tugevaks.

Teisipäeva kesköö paiku on oodata ka Lääne-Eesti saartel ja rannikul edelatuult kuni 21, puhanguti 30 m/s (tõenäosusega kuni 90%). Pole välistatud ka üksikud veelgi tugevamad puhangud.

Mandril paisub edelatuul hommikuks üle 15, puhanguti üle 20 m/s (tõenäosusega 75-90%).

Marulise tuule kestvus on tänase prognoospildi põhjal ligi 12 tundi. Tormituul on erakordselt ohtlik laevadele, sisemaal võib murda puid ja olla maanteedel liiklejaile külgtuulena ohtlik.

Tormine edelatuul tõstab ka veetaset, kuid praeguse üldise madala Läänemere veeseisu juures kriitilise tasemeni mereveetase ei tõuse.

Ilmaolukorra edasistest arengutest teeme täpsustusi hoiatustes ja prognoosides esmaspäeval  (28.10.).

Jälgige jooksvat infot ilmateenistuse veebilehel.

Taimi Paljak
Ilmaprognooside osakonna juhataja

tsükloni teekond

5 / 1 hindajat