m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

2013. aasta jõuluilm

Ilus soov:„Rahulikke jõule“, ilma kohta kuidagi paika ei pea. Euroopa on Atlandile valla ja sealt on üha uusi ägedaid tsüklone tulekul. Plahvatusliku energia tagamaad on varjul ookeani soojades vetes. 40-ndate põhjalaiuste kohal ulatub veetemperatuur kuni 18°C-ni. Jõulise läänevoolu korral ammutab veteväljade kohal liikuv õhumass mitme päeva vältel endasse soojust ja niiskust. Teiseks osapooleks on Ameerika idarannikule tunginud külm, mis on arktilistelt aladelt järjest täiendust juurde saanud. Kord püüab külm lõunapoolseid alasid vallutada, kord soe põhja poole tungida. Kahe kange vastasseis lähiajal rahu „majja“ ei too. Ookean töötab nagu kellavärk – igaks päevaks saab valmis uus keeris ja see kiirustab Euroopa poole.

Nädalavahetusel kulgeb tsüklonite rada üle Skandinaavia ja Soome ning nende soe lõunaserv viskab enamasti vihma alla. Kui sekka ka lörtsi tuleb, siis plusskraadid ei lase valgel kihil maha jääda. Vesist lund aitab olematuks muuta ka tugev edelatuul. Iseäranis tuuline on pühapäeva õhtul ja ööl vastu esmaspäeva.

Esmaspäev jätkab lõõtsuva edelatuulega. Õhutemperatuur püsib ikka üle 0°C.
Jõululaupäevaks ilm meelt ei muuda. Hoopis lisandub soojemat ja niiskemat õhku. Tihenevatest pilvedest võib veidi vihma tibutada. Lõõtsub väga tugev edela- ja lõunatuul. Termomeetrinäidud püsivad plusspoolel.

Esimesel ja teisel jõulupühal on ilm ikka pehme. Kuid idapoolne kõrgrõhuala peaks takistama paksemate pilvede jõudmist üle Läänemere ja saju võimalus on väiksem. Õhutemperatuur võib öösiti 0°C ümbrusse langeda, päeval on aga paar-kolm kraadi sooja.

Nõnda tulevad Jõulud sedakorda musta maaga. Aga see ei tohiks jõulurõõmu kahandada. Praeguseks on ju möödas aeg, mil sõitsid saanid, sõitsid reed… Tänasel päeval kulgeb autoderivi maale, tagasi juurte juurde. Lumevabad teed soosivad turvalist sõitu. Aga liialt kiirustada siiski ei tasu, sest ühtlaselt hall ümbrus manitseb pimedal ajal ettevaatusele.

Rõõmsat jõuluaega kõigile!

Taimi Paljak
Ilmaprognooside osakonna juhataja

Hinda meid!