m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Tallinnas toimuvad tippkohtumised toovad kokku rahvusvaheliste meteoroloogiaasutuste juhid

Tänasest neljapäevani ehk 13.-15. mail toimub Tallinnas Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses järjest kaks olulist meteoroloogiaalast kohtumist.

Esimene neist on 13.-14. mail toimuv 12. EUMETNET assamblee kohtumine. EUMETNET on Euroopa riikide meteoroloogiateenistuste koostööprogrammide võrgustik, mille eesmärk on tõhustada liikmesriikide koostööd. Eesti on EUMETNET liige alates 2007. aastast ning korraldab assamblee kohtumist esmakordselt.

Kohtumise käigus valitakse uus EUMETNET tegevjuht järgmiseks kolmeks aastaks. Samuti esitatakse assamblee liikmetele ülevaade koostööprogrammide hetkeseisust ning arutatakse täiendus- ja muudatusettepanekuid. Koostöö seisneb nii meteoroloogiliste vaatlussüsteemide, andmeedastuse, ilmaprognooside koostamise, teadus- ja arendustegevuse kui ka spetsialistide koolitamises.

EUMETNET assamblee koosneb liikmesriikide esindajatest, kelleks on üldjuhul rahvuslike meteoroloogiateenistuste direktorid. Hetkel koosneb võrgustik 31 liikmesriigist. Lisaks Euroopa Liitu kuuluvatele riikidele on esindatud ka Island, Šveits, Norra, Serbia, Holland ja Türgi.

Samaaegselt toimub ka 25-st rahvuslikust meteoroloogiateenistusest koosneva ühenduse ECOMET kohtumine. Selle majandushuvigrupi peamine ülesanne on tagada vaba infovahetus ühtsete reeglite järgi ning luua tingimused õiglaseks konkurentsiks meteoroloogiateenistuste ja samu teenuseid osutatavate erafirmade vahel. Eesti hetkel ECOMET liige ei ole, kuid Riigi Ilmateenistuse esindajad osalevad kohtumisel vaatlejatena.

14.-15. mail toimub Tallinnas WMO (Maailma Meteoroloogiaorganisatsioonide) Euroopa regiooni juhtgrupi kohtumine. WMO on 191-st liikmesriigist ja territooriumist koosnev ühendus, mille rolliks on toetada rahvuslike meteoroloogiateenistuste tegevust.

WMO liikmesriikide koostöö toimub läbi kuue regionaalse ühenduse. Viimaste tegevusi planeerib ja koordineerib juhtgrupp, mille moodustavad valitud riikide alalised esindajad WMO juures.

Seekordsel kohtumisel vaadatakse üle erinevate töögruppide tegevuskavad ning planeeritakse regionaalsete konverentsidega seotud toiminguid.

Lisainfo:

Kai Rosin
Keskkonnaagentuuri nõunik
kai.rosin@envir.ee
58877361

Kadri Kauksi
Keskkonnaagentuuri pressiesindaja
kadri.kauksi@envir.ee
53303448

Hinda meid!