m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Kas juhus? Kustpoolt andresepäeval (30.11) tuul puhub, sealtpoolt puhub ta kuni järgmise pööripäevani

Eile (29.11) pärastlõunal arenes Šotimaa Põhjamere poolsel rannikul äge madalrõhkkond, mis kiires läänevoolus Taani ja Lõuna-Skandinaavia ületas ning täna (30.11) varahommikul Stockholmi lähistele Läänemere rannale jõudis. Eesti läänerannikul tõusid siis lõuna- ja kagutuule iilid üle 20 m/s ning järgneva mõne tunni jooksul tugevnemine jätkus.

Kell 10.00 mõõdeti Sõrve sääre tipus edelasse pöördunud tuule kiiruseks 31,4 m/s. Samal ajal hakkas Pärnu lahes veetase kiiresti tõusma ning kerkis südapäevaks 60 cm-lt 130 cm-ni: maksimum, 130,1 cm mõõdeti kell 12.10. Pärnu lahe jaoks on kriitiline piir 160 cm üle keskmise taseme. Haapsalus ja Virtsus (kriitiliseks piiriks on 140 cm üle keskmise), jäi veetase 100 cm-st madalamale. Lõuna-edelatuul ulatus südapäeva ümber mandri läänerannikul veidi üle 21 m/s. Seejärel tõi kerge tuule muutus edela-lõuna suunalt edela-lääne suunale kiire alanemise, kuna pööris ise oli kihutanud üle Läänemere põhjaosa Soome edelarannikule. Saartel andis tuul järele, mandril alles kogus hoogu: sisealadel ulatusid lõuna- ja edelatuule iilid 15-18 m/s, rannikul 20-27 m/s, rahulikum oli päev Kagu-Eestis, kus tuuleiile mõõdeti 12 m/s.

Madalrõhkkonnaga kaasas käivad vihmapilved trügisid läänest itta ning õhtu poole saabus alates saartest sajule vahe.

Eeloleval ööpäeval (1.12) liigub madalrõhkkond piki Soome läänerannikut põhja poole ja nõrgeneb veidi. Selle tagalast saabub Eestisse aeg-ajalt niiskeid pilvi ning homme päeval ka külmemat õhku. Läänes sajab vihma, ida pool tuleb sekka lörtsi. Tuul pöördub järk-järgult edelasse ja läände ning annab öösel järele, iilid jäävad rannikul alla 20 m/s. Hommikul põhjustab külmema õhu sissevool aga lääne- ja looderannikul uue tuule tugevnemise ning loodesse pöörduva tuule iilid võivad tõusta taas 25 m/s, sisealadel peaks jääma tuulepuhangud 15 m/s madalamale. Õhutemperatuur on öösel 0..+5°C vahel ning päeval tõuseb vaid kraadi jagu.

Sama tsüklon kujundab meie ilma veel kolmapäeva (2.12) öösel, siis peaks merelt üle Eesti libisev kõrgrõhuhari rahulikuma hetke tooma. Läänevool aga ei peatu ning juba neljapäeval (3.12) on oodata Norra merelt värskeid sajupilvi. Reedel (4.12) võib olukord taas ärevaks minna, kuna tänase seisuga näitavad ilmamudelid uue väga ägeda pöörise saabumist Läänemerele.

Olgu andresepäevaga kuidas on, aga õhk liigub pööriste ümber ringiratast ning meie ilm sõltub sellisel sügistalvisel aasta-ajal ikka sellest, kas madalrõhkkonnad mööduvad meist põhja- või lõuna poolt. Lähiajal jääme veel tsüklonite soojemasse ja lõunaserva ning üks torm ajab teist taga.

Hinda meid!