m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Lumesadu ja tuisk 12.-13.01.2016

Põhja-Euroopat katva külma arktilise õhumassi ja Atlandilt pärit sooja suureneva vastasseisu tingimustes tekib täna (11.01) hilisõhtul Kesk-Euroopas Tatrate kohal uus osatsüklon ning laieneb edasi Läänemere ümbrusse.

11-13_jaanuar2016_vEeloleval ööl (12.01) kandub lumesajuala üle Eesti. Homme hommikuks lisandub 4-7 cm lund. Tuiskab, sest ida- ja kagutuul ulatub kuni 12, rannikul puhanguti 15-18 m/s. Õhutemperatuur on kuni -10 °C, öö hakul Tallinn-Tartu joonest ida pool kuni -15 °C. Kuid tugeva tuule tõttu on külmatunne märksa tugevam.

Homme päeval (12.01) liigub tsüklon Valgevene kohale ja selle serva mööda lisandub sajupilvi. Aeg-ajalt sajab lund ja tuiskab, tihedam on sadu pärastlõunal ja õhtul. Lisanduva lume orienteeruv kogus on 12 h jooksul 4 cm, Eesti idapoolses osas 5-8 cm. Õhutemperatuur on suurema osa ajast -10 °C ümbruses ja tugeva tuule tõttu on enesetunde jaoks ilm märksa külmem. Ida- ja kirdetuule tugevuseks on 5-12, põhjarannikul 18, õhtul kuni 21 m/s.

Kolmapäeval (13.01) tuleb tsüklon Peterburi taha ja selle lääneservas sajab Eestis hooti lund ja ikka teeb tuisku. Põhjakaare tuul on tugevam Eesti põhja- ja lääneosas, eelkõige aga põhjarannikul, kus puhanguid on öösel üle 20 m/s. Päeva peale annab tuul veidi järele. Pilvise ilmaga langeb õhutemperatuur öösel veidi alla -10 °C, päeval tõuseb vaid paar kraadi kõrgemale, sest algab külma arktilise õhu sissetung.

Lumesadu ja tuisk muudavad teelolud lähema kahe ööpäeva jooksul märksa halvemaks. Keerulisemad on liiklustingimused tõenäoliselt Eesti ida- ja põhjaosas, kus lume kõrgus võib prognoosarvutuste kohaselt suureneda vähemalt 10-15 cm ning tugevama tuule tõttu on ka tuisuvaale enam.

Taimi Paljak
Ilmateenistus

5 / 1 hindajat