m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Eesti jätkab ilmaennustusmudeli arendamisega

hirlam_valjundKeskkonnaagentuur allkirjastas prognoosmudelite süsteemi HIRLAMi konsortsiumiga koostöölepingu, mis jätkab edukat rahvusvahelist koostööd ilmaennustusmudeli arendamisel, et parandada nii hetkeilma kui paaripäevast asukohapõhise prognoosi kvaliteeti. Lepe allkirjastati järgmiseks programmi faasiks perioodil 2016-2020.

Keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala: “Nimi HIRLAM ei pruugi üldsusele midagi öelda, kuid ometi tugineb sellele mudelile kogu meie ilmateenistuse lühiajaliste prognooside töö.” Mudelitel põhinevad näiteks asukohapõhised prognoosid. “Sõlmitud koostööleppega jätkamine on oluline samm meile eluliselt vajalike ilmaprognooside kvaliteedi tõstmiseks,” lisas Ala.

HIRLAM (High Resolution Limited Area Model) on rahvusvaheline konsortsium, mille liikmed on peamiselt Põhja-Euroopa riigid ning mille ühine eesmärk on ilmaennustusmudeli arendamine operatiivse ilmaprognoosimise tarbeks. Eesti on HIRLAMi täisliige alates 2007. aastast.

Uue programmifaasi eesmärk on ennekõike tihendada uurimis- ja arendusalast koostööd Kesk-Euroopa riikide meteoroloogiateenistustest koosneva konsortsiumiga ALADIN, mis tegeleb samuti ilmaennustusmudeli arendamisega. HIRLAM-ALADIN koostöö hõlmab teadusuuringute tulemuste, mudelis kasutatavate numbriliste koodide, operatiivtöö keskkonna ning ekspertteadmiste jagamist.

Kahe konsortsiumi uurimis- ja arendusalase koostööga tagatakse kaasaegse kõrgetasemelise analüüsi ja prognoossüsteemi. Ühtlasi arendatakse uut kõrglahutusliku (2.5 km) ilmaennustuskeskkonda, mille tulemusena paraneb hetkeennustuse ja lühiajalise (kuni kaks päeva) ilmaennustuse kvaliteet.

Lisainfo:

Kadri Kauksi
Keskkonnaagentuuri pressiesindaja
www.ilmateenistus.ee
kadri.kauksi@envir.ee
53303448

Hinda meid!