m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Süsihappegaasi tasemed Maa atmosfääris

USA Rahvusliku Ookeani ja Atmosfääri Administratsioon (NOAA) teatas oma 30. septembri uudises, et käesoleval suvel on süsihappegaasi (CO2) tasemed Maa atmosfääris ületanud murettekitava piirväärtuse 400 ppm.

Igal aastal suureneb süsihappegaasi kogus atmosfääris talve jooksul ning kahaneb seejärel põhjapoolkera kasvuperioodi ajal, mil taimed tarbivad seda kasvuhoonegaasi fotosünteesi käigus.

Käesoleval aastal CO2 tase alla 400 ppm enam ei lange. Veelgi enam, NOAA Globaalse Kasvuhoonegaaside Referents Võrgustiku juhtivteadlase Pieter Tans´i sõnul on ebatõenäoline, et meie oma eluajal veel 400 ppm madalamaid CO2 tasemeid näeme.

Miks on 400 ppm piir nii oluline? Nelisada osakest miljoni kohta on mõneti meelevaldne verstapost, aga see võib siiski anda vihje meie tuleviku kohta. Viimati oli CO2 tase nii kõrge jääajaeelse (pliotseeni) ajastu soojal perioodil – umbes kolm miljonit aastat tagasi. Paleokliima uuringute põhjal oletatakse, et tol ajal oli maakera jahutav jääkate oluliselt väiksema ulatusega. Kolm miljonit aastat tagasi olid merevee tasemed kuni 20 meetrit kõrgemad tänasest. Põhjapoolsed tundrad asendusid metsadega ning troopilised vihmametsad ümbritsesid kitsa vööna ekvaatorit.

NOAA teadlane Bruce Bauer ütleb, et on küll erinevused mandrite asetuses ja Maa ümber Päikese tiirlemise orbiidis, kuid pliotseeni peetakse siiski peamiseks suunanäitajaks tuleviku kliima suhtes.

Joonistel on Hawaii Mauna Loa observatooriumi poolt mõõdetud kuu keskmised CO2 andmed kahe erineva perioodi kohta (punane joon – mõõdetud andmed, must joon – aastaaegade kaupa korrigeeritud andmed). Ppm tähistab süsihappegaasi miljondikosa kuivas õhus.

Observatoorium asub Mauna Loa vulkaani põhjaküljel, 3400 meetri kõrgusel, mis tagab andmete representatiivsuse väga suure ala kohta. CO2 mõõtmisi alustati seal juba 1958. aastal ning kogutud andmed moodustavad tänaseks kõige pikema kättesaadava otsese CO2 mõõtmiste aegrea.

atmosphericco2maunaloa

recentmonthlymeanco2maunaloa

5 / 1 hindajat