m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Sajandi ilmajaam Vilsandil

Maailma Meteoroloogia Organisatsioon (WMO) tunnustab maailma pikaaegseid ilmavaatlusjaamu, mis tegutsenud vähemalt 100 aastat ning vastavad kindlatele kriteeriumitele. 2017. aasta mais tunnustati WMO täidesaatva nõukogu kohtumisel esimest nimistut pikaaegsetest vaatlusjaamadest, mille hulka kuulub ka Vilsandi rannikujaam.

Vilsandi rannikujaamas alustati järjepidevate ilmamõõtmistega 1865. aasta augustis. Kuigi nii pika ajalooga ilmajaamu on Eestis mitmeid, osutus Vilsandi ainsaks, mis täitis kõiki etteantud kriteeriume.
Lisainfot, sh ka hindamiskriteeriume, saab lugeda siit: https://public.wmo.int/en/our-mandate/what-we-do/observations/long-term-observing-stations

Pikaaegsed meteoroloogilised vaatlused on osa inimkonna asendamatust kultuurilisest ja teaduslikust pärandist, mis täidab praeguste ja tulevaste põlvkondade vajadusi pikaaegsete ja kõrge kvaliteediga kliimaandmete järele. Need on unikaalsed möödunud aegade atmosfääri parameetrite infoallikad, mis on aluseks kliima varieeruvuse ja muutuste hindamisel.

Vilsandi1959_003
Vilsandi ilmajaam, 1959

Vilsandi_tabl
Vilsandi vanima vaatlusraamatu esimesed leheküljed

5 / 1 hindajat