m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Tihe lörtsi- ja lumesadu tulekul

Jõulukuu esimeseks päevaks on Aadria mere äärest tulekul madalrõhkkond, mis tavatult kiiresti jõuab Läänemere äärde (24h jooksul). Vahemere ääres valitsevad kontrastsed ilmaolud. Läänetiiba on põhjakaarest kandunud külm, mille päritolu on arktilise taustaga.  Üle Vahemere idaosa on aga edelavoolus liikumas Aafrikast tulnud väga soe õhumass, milles päevased kõrgeimad temperatuurinäidud tõusevad 20°C ümbrusse. Kahe vastandliku õhumassi kokkupuutealal valitsev jugavool kannab tsüklonit kiiresti edasi põhja suunas. Eesti poole on liikumas jahe õhumass ja kaugele ette kaardub lai pilveala.

Eelolevaks ööks (1.12.) liigub tsüklon Poola põhjaossa ja selle lume- ja lörtsisadu jõuab juba enne keskööd üle lõunapiiri, edasi laieneb kiiresti üle Eesti ning vastu hommikut muutub tihedaks. Orienteeruv lisanduva lume hulk lõunapoolsetes maakondades 5-8 cm, põhja pool 2-4 cm. Saartel ja Lääne-Eesti rannikul võib kohati sekka ka vihma tulla. Tuul pöördub itta ja kirdesse ning tugevneb hommikuks  puhanguti 13, saartel ja rannikul kuni 17 m/s. Õhutemperatuur on 0°C ümber (-1..+1, rannikul kuni +3°C).

Homme (1.12.) päevaks liigub tsüklon Riia alla ja õhtuks Eesti kohale. Ennelõunal jätkub meil kõikjal tihe lume- ja lörtsisadu ning idakaare tuul on ikka tugev. Pärastlõunal muutub sadu nõrgemaks, saartel ja Lõuna-Eestis ka vesisemaks. Päeva jooksul lisanduva lume kogus on lõuna pool 1-2 cm, Põhja-Eestis 3-6 cm. Tuul mandril nõrgeneb järk-järgult, saartel pöördub põhja ja loodesse ning ulatub puhanguti 15 m/s. Õhutemperatuur on kraad-paar üle 0°C.

Tähelepanuks! Lähenev sadu muudab liiklustingimused halvaks! Tihedas sajus on nähtavus piiratud ja 0°C lähedase temperatuuri tõttu on libeduseoht suur.

Laupäeva (3.12.) öösel madalrõhkkond nõrgeneb ja eemaldub ning selle järel tuleb veel nii lume-, lörtsi- kui vihmahooge, kuid sajuhulk on juba võrdlemisi väike.

Taimi Paljak

Ilmateenistus

5 / 2 hindajat