m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

DINO ja LOTTI – kaks kanget

Skandinaavia põhjaosa kohal tugevnev kõrgrõhuala DINO laieneb praegu (3.02.2018) lõuna suunas ning ühes temaga levib samas suunas külm õhumass. Samal ajal kulgeb Vahemere äärest üle Balkani Venemaale madalrõhuvöönd ning selle süsteemi kõige tegijam pööris LOTTI jõudis täna Balkanile, põhjustades Aadria mere ääres tugevat vihmasadu. Samal ajal on vööndi läänepoolset serva mööda tunginud külmem õhk üle Kesk-Euroopa Püreneeni ning Alpid said oma mitmemeetristele hangedele lund juurde. Sloveenias, Ungaris ja Ukrainas tuli samuti leppida talvise lume- ja lörtsisajuga. 

Eestis kogunesid tihedamad lumepilved tugevneva kõrgrõhuala lõunaserva ehk meie põhjarannikule, kui vähehaaval jõudu koguv kirdetuul neid Soome lahelt üles korjas ning kaugemale sisemaale kandis.

Homme (4.02) suureneb kahe erinimelise rõhkkonna vastasseis: kõrgrõhkkond DINO kese nihkub Lõuna-Norra kohale, madalrõhkkond LOTTI sätib ennast Lääne-Venemaale ning Läänemeri saab olema nende piirialaks. Kirdest enam põhja pöörduv tuul kannab külma juurde ning muudab olemise kõledaks. Plusskraadid on mõneks ajaks unustatud ning uuel nädalal võib ligi hiiliv külm jääda meie kohale paikseks ja isegi süveneda. Kui lähemad paar päeva mööduvad tugeva tuule seltsis -4 ja -10°C vahel, siis nädala keskpaigas, kui tuul vaibub, langevad termomeetri näidud öösel ka -15°C-ni, päev toob vähemalt 5°C võrra leevendust. Vaatamata külmenevale ilmale, ei möödu ükski päev lumesajuta, kuigi võimsamad sajuhulgad jäävad meist praegu eemale. 

Igal juhul on talv praegu nii õhus kui pindadel ning õue minnes on vaja soojemaid riideid, liikluses aga harjumuspärasest rohkem aega.

Hinda meid!