m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Eesti jaanid – iga ilmaga!

Tänavune aasta pakub jaanipühadeks väga mitmekülgse ilmavaliku: pühade sissejuhatus (22.06) on tormine, paraadi ajaks (23.06) on ilm rahunenud ning jaaniõhtu möödub suurema sajuta, jaanipäeva (24.06) märksõnaks on aga vihm.

22.06. oleme piki Soomet põhja suunas kulgeva aktiivse madalrõhkkonna (Cathy) läheduses. Pöörise sajune ja äikeseline lohk on Venemaale taandunud ning uue merelt saabuva saju eel on väike paus. Samal ajal on üks oht asendunud teisega. Energilise pöörise lõunaservas kogub tuul tuure ning tõuseb sisealadel iiliti 15-18, rannikul 20-25 m/s. Mandril on tuule suunaks valdavalt edel, saartel ja avamerel pöördub enam läände ja loodesse. Ühes tugeva tuulega kaardub meile põhjast jahedust ning päikese abil võib õhutemperatuur soojeneda Ida-Eestis veel 20°C-ni, läänes jääb 15°C ümbrusesse. Õhtul püsib tuul veel tormine põhjarannikul, lõuna pool annab juba järele.

23.06. kaugeneb tormine madalrõhkkond Lapimaale ning läänekaarde pöörduv tuul nõrgeneb. Tsüklonist on alles jäänud veidi niiskust ning aeg-ajalt liigub üle taeva kergeid vihmasabinaid. Õhtu poole läheb isegi kuivemaks. Jahenenud õhumassi all on öösel sooja 7..13°C, päeval teeb päike oma töö ja tõstab õhutemperatuuri 15..20°C-ni.

24.06. öö möödub nõrgas rõhuväljas suurema sajuta, nõrga tuulega ning õhutemperatuur peegeldab eelnevat ööd: sooja on 7..13°C. Samal ajal läheneb Musta mere äärest madalrõhkkond, mis päeval Peipsi taha Venemaale liigub. Pöörisega seotud tihedad vihmapilved jõuavad Eesti kagunurka hommikul ning levivad kiiresti edasi loode suunas. Pärastlõunaks võib sajuala katta juba terve maa. Tuul pöördub põhjakaarde, muutub puhanguliseks ning lisab jahedusetunde. Enne sadu tõuseb õhutemperatuur Lääne-Eestis 17°C-ni, idas-kagus jääb halli ja sajuse taeva all ka 15°C püüdmatuks.

Hinda meid!