m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Kõrgrõhuala kaitsev serv

Euroopa idapoolse osa ilma kujundab praegu Ukraina kohal olev väheliikuv kõrgrõhuala (VIKTOR), mille all on suvesoe õhumass. Vahemere ääres on sooja 25°C ringis ning Läänemere ümbruses tõuseb õhutemperatuur juba mitmendat päeva järjest 15°C-st tunduvalt kõrgemale.

Juba paar päeva on Eestis mõõdetud päevarekordeid. Eile,13.10.2018 mõõdeti kuupäeva maksimumid Tallinna ja Narva meteojaamades. Tallinnas oli sooja 17,8 ja Narvas 15,7°C. Tallinn-Harku meteojaama varasem kuupäeva rekord (16,1°C) pärines aastast 2005 ja Narva number (15,1°C) aastast 1978.   Päevamaksimumi ei mõõdetud, aga kõige soojem oli eile Võrus: 19,3°C.

Võimalik, et kuupäevarekordite registreerimine jätkub veel nii täna (14.10) kui homme (15.10), seejärel läheb veidi jahedamaks.

Euroopa lääneservas ajab aga üks sajune ja tuuline tsüklon teist taga ning ilmahoiatuste tase on praegu kõrge ja ilm ise ohtlik.

Pürenee poolsaarele jõudis eile (13.10) Atlandilt endine orkaan Leslie, mis tõi kaasa suure hulga vihma, tuuleiile üle 30 m/s ning rannikul kuni 5 m kõrguseid laineid.

Suurbritannia jäi reedel (12.10) võimsa madalrõhkkonna (torm Callumi) teele, mis Walesi piirkonnas laialdast üleujutust põhjustas, üleujutuse oht on kõrge praegu ka piki Norra rannikut liikuva madalrõhkkonna (OLGA) tõttu Norra edelarannikul.

Ameerikat räsinud orkaan Michael on praeguseks Atlandi läänevooluga kaasa haaratud ning jõuab homme (15.10) Pürenee poolsaare rannikule ja nõrgeneb, kuid teda saadavad siiski tihe sadu ja tugev tuul.

Ikka ja jälle tuleb meil Eestis tõdeda, et elame vanajumala selja taga. Praegu kindlasti!

3 / 2 hindajat