m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Isadepäevaks tugevad ilmategijad!

”Kui mart udune on, tuleb pehme talve”, ütleb Ridala vanarahva tarkus.  

Talve märke on Eestis oktoobri lõpus juba nähtud, nüüd on käes talvekuu november ning õhutemperatuur taas mitu kraadi keskmisest kõrgem.

Lisaks on nõrk rõhuväli ja soe lõunavool hoidnud Eesti kohal

nii udu kui madalaid pilvi üsna mitu ööpäeva.

Eeloleval ööpäeval (10.-11.11) on udupilved Läänemere ääres hajumas ning väheaktiivne rõhuväli asendub järk-järgult tugevamate ilmategijatega.

Läänepoolset Euroopat kattev sajune ja tuuline madalrõhuala saab Atlandilt energiat juurde ning püsib elujõulisena. Samal ajal tugevneb Põhja-Venemaal kõrgrõhuala ja laieneb aeglaselt lõunasse ja edelasse. Vahemere äärest jätkub madalrõhuala idaserva mööda sooja õhu transport Skandinaavia suunas, kuid meile hakkab idast ühes läheneva kõrgrõhkkonnaga hoopis külmemat õhku lisanduma. Kahe võimsa rõhuala piiril tekib surve, mis põhjustab Läänemere ääres kagutuule tugevnemise. Madalad pilved hajuvad, kuid üldisest pilvisusest on päikesel esialgu raske läbi puurida.

Tänasel mardipäeval (10.11) on Eesti kohal veel mitmel pool vihmapilvi ja järk-järgult tugevnev kagutuul, homsel isadepäeval (11.11) on vastupidi: vihmapilvi napib, aga tuult on tunda üle terve maa. Õhk on jahe, kuid püsib ööpäevaringselt plussis. Tugevnev tuul muudab ilmatunde igal juhul talvisemaks.

Huvitavaks võib Eesti ilm kujuneda esmaspäeval (12.11), kui Venemaa külm ja läänest saabuv niiskus Eesti mandriosas kohtuvad ning saartelt vihmana alanud saju ida pool lörtsiks muudavad. Keeruliseks muutuvad sel juhul olud ka teepindadel ehk liikluses!

Hinda meid!