m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Sügiskaos Euroopas

Esimese lume ehmatus on Eestis üle elatud ning november on alanud meeldivalt normist kuni 5°C soojemalt. Suur osa Euroopast on pidanud aga juba mitu päeva rinda pistma väga keeruliste ilmaoludega.

Õhuookean on üleminekuaastaajale omaselt oma lainete amplituudi suureks ajanud ning külvab eriti Euroopa lõunapoolses osas segadust ja kaost.

Õhu juhtvool ehk jugavool on suunanud oma jõu Atlandilt üle Lääne-Euroopa Aafrikani ning viinud sinna põhjavoolus külma õhu: Euroopa Alpid on praeguseks juba arvestatava lumikatte all, aga lund on sadanud ka Marokos, Põhja-Aafrikas.

 

 

Samal ajal on Aafrikast söötnud soe õhk piki Euroopa idaosa põhja suunas. Balkanil on mõõdetud sooja üle 25°C ning soojem õhk on trüginud ka Läänemere äärde: meiegi oleme samast soojast paar päeva kasu lõiganud.

Sooja ja külma õhumassi piirialale jäävad muidugi ilmategijad ise ehk Vahemerel tekkivad ja süvenevad madalrõhkkonnad, mis enda ümber tugevat sadu ning tormituult keerutavad. Murduvad puud ja üleujutatud alad on viimaste päevade valupunktiks Itaalias, kus tormi tõttu on kaotatud ka elusid. Sajuhulgad on Itaalias ulatunud mitme meetrini ning Veneetsia lähedal voolav Piave jõgi on tõusnud üle kallaste kuni 10 m. Lisaks on tugevas lõunavoolus pääsenud üle Vahemere liikuma Aafrikast pärit kõrbetolm.

Huvitavat veel niipalju, et Briti saarte nädalavahetuse (3.-4.11) kujundab endine orkaan Oscar, mis Iirimaa ja Šotimaa suurema vihmaga üle kallab ning tuuleiile kuni 30 m/s põhjustab. Läänemerele see pööris ei jõua. Eestist lõuna pool areneb ja tugevneb lähipäevil hoopis kõrgrõhuala, mis alates pühapäevast (4.11) meile üsna rahumeelse ja kuiva ilma toob. Õhk läheb küll veidi jahedamaks ning öised miinuskraadid ei lase ennast oodata, seega ettevaatust liikluses. Laupäev (3.11) möödub veel põhja kaugeneva madalrõhkkonna niiskes ja tuulises, aga soojas servas.

 

5 / 1 hindajat