m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Tormiline aasta algus

Lähipäevil tõuseb tuul väga tugevaks. Reedel (3.01) tugevneb edelatuul sisemaal puhanguti 18 m/s, rannikul kuni 25 m/s – tormi kõrgpunkt on varahommikust kuni pärastlõunani. Õhtul tuul pisut nõrgeneb.

 

 

Laupäeva (4.01) öö hakul on ilm ka veel pisut rahulikum, kuid hommikul tugevneb taas ning on päeval taas tugev – ulatub sisemaal puhanguti 15, rannikul 23 m/s. Õhtul pöördub tuul loodesse ja põhja ning on pühapäeva öösel (5.01) ikka jõuline, päevaks tuul üürikeseks nõrgeneb.

Jõulise tuule põhjuseks on väga tugev vastasseis Atlandi 40-ndailt laiustelt saabuva sooja ja põhjalaiustelt survet avaldava arktilise külma vahel. Kahe erineva õhumassi piirimail lükkab tugev jugavool ookeanilt Euroopa poole ka niiskust. Reedeks jõudev sadu tuleb alla vihmana ja temperatuur on kindlalt plusspoolel. Laupäeval saabuv jahedam õhumass toob enam lörtsi ja õhutemperatuur langeb 0 °C-le lähemale. Pühapäevane temperatuurifoon on enamasti alla 0 °C ja öösel on sajuhooge lumena, päev on suurema sajuta.

Tormised tuuleiilid võivad häirida laevaliiklust, murda puid ja tugev külgtuul liikluse turvalisust vähendada. Nädala lõpupäevil lühiajaliselt külmeneva ilma korral on libeduseoht suur.

5 / 2 hindajat