m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Torm läheneb

Šotimaa kohalt liigub Norra merele väga jõuline madalrõhkkond, laieneb üle Läänemere ja erakordselt kiiresti langeva õhurõhu foonil tõuseb tuul järjest tugevamaks.  Saabuv sadu tuleb mandril alla tiheda lörtsina, mis kuhjub teedele, nähtavus halveneb.

Tähelepanu! Liiklusolud on eeloleval ööl ja homme hommikul libeduse ja halva nähtavuse tõttu väga keerulised!

Alljärgnevalt täpsemalt: juba täna hilisõhtul ulatub Läänemerel edela- ja lõunatuul 22, puhanguti 27, pole välistatud 30 m/s , Saaremaa ja Hiiumaa rannikul ning Soome lahe lääneosas puhanguti 25 m/s, Väinamerel ja Liivi lahel ning mandri läänerannikul 21 m/s. Samal ajal mandri sisealadel on puhanguid 18, idapoolsetes maakondades veel 15 m/s.

Kuid surve suureneb kiiresti. 10.02 kesköö paiku tõusevad Saaremaal ja Hiiumaal vastu Läänemerd ning looderannikul puhangud 27-28 m/s, mandri lääneosas 20-25 m/s, idapoolsetes maakondades 18 m/s. Tihe vihma- ja lörtsisadu jõuab saartele.

10.02 pärast keskööd püsib nii merel kui Lääne-Eestis väga tugev lõuna- ja edelatuul, puhanguid on kuni 25, vastu Läänemerd 27 m/s, Ida-Eestis tõusevad puhangud 20-23 m/s. Tugev lörtsisadu laieneb üle mandri lääneosa, sekka tuleb ka vihma.

10.02 hommik jätkub edela- ja lõunatuule puhangutega sisemaal 20-22, läänerannikul 25, saartel 27 m/s. Tallinn-Pärnu joonest lääne pool sajab vihma, ida pool tugevat lörtsi, Kirde- ja Kagu-Eestis ka lund.

10.02 päeva jooksul annab tuul veidi järele – puhanguid on 18, ennelõunal veel kuni 23 m/s. Sadu läheb üle vihmaks, vaid Rakvere-Tartu joonest ida pool jätkub sadu lörtsina.

Ookeanilt kaasatoodud soe ja teisalt Ameerika ja Gröönimaa arktiliste alade kohalt järele liikuv külm tagavad madalrõhkkonnale plahvatusliku energia, mis ka Läänemere ümbruse tormiseks muudab. Tormise tuule tõttu on puude murdumise oht suur ning valmis tuleb olla elektrikatkestusteks.

3 / 1 hindajat