m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Tormine neljapäev

Botnia lahe äärest liigub uus ja järjest ägenev madalrõhkkond homme hommikuks (16.04) Soome lahele ja päeval kaugeneb Venemaale. Juba öösel jõuab vihmasadu Loode-Eestisse ja laieneb kiiresti üle maa. Idapoolsetes maakondades sajab ka lörtsi. Tihe on lörtsisadu eelkõige Virumaal hommikul ja seal tuleb teedel liiklemisel libedusega arvestada. 

Madalrõhkkonna servas tõuseb meil tuul väga tugevaks, Lääne-Eestis tormiseks.

Jõulisem loodetuule tõus algab hommikul (16.04) kella 7-8 paiku Hiiumaal ja looderannikul, puhanguid on siis kuni 20 m/s. Järgnevate tundide jooksul tugevnemine jätkub.

Kella 10-12 paiku on ka Saaremaal ja Väinamere ääres ning pärast kella 12 Liivi lahe ääres puhanguid 25-27 m/s.

Tugeva tuule koridor riivab lisaks Lääne- ja Lõuna-Eesti sisealasid, tuuleiilid tõusevad 20 m/s, Eesti lõunaservas pole välistatud tõus kuni 25 m/s. Kõik sõltub keerise liikumise trajektoorist, mille väike muutus võib tormise vööndi kas Eesti lõunaserva kohale või Põhja-Läti aladele nihutada.

Õhtul on tuule kiiret nõrgenemist oodata.

Järjekordse tormi põhjuseks on suur kontrast – Läänemere äärde jõuab üürikeseks Atlandi 50-ndailt laiustelt soe, mida põhjalaiuste külm jõuliselt taanduma sunnib. Kahe õhumassi kokkupõrke vöönd annab energiat kõrgetes atmosfääri kihtides valitsevale jugavoolule, mis omakorda maapinna lähedal tuulele hoogu juurde annab.

Järgnevail päevil enam nii teravat vastasseisu oodata ei ole, reede päevased tuuleiilid piirduvad rannikul 20-21 m/s.

5 / 1 hindajat