m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Tartu-Tõravere ilmajaama virtuaalne ekskursioon

Ilmateenistuse sünnipäeva paiku oleme ikka kutsunud huvilisi Tallinn-Harku ja Tartu- Tõravere ilmajaamu uudistama. See kevad tuli teisiti, füüsiliselt me teid ilmajaamas vastu võtta ei saa, kuid virtuaalsed ekskursioonid on kättesaadavad iga ilma ja olukorraga.

Aprillis avasime Tallinn-Harku ilmajaama virtuaalse ekskursiooni, tänasest on võimalik virtuaalselt tutvuda lähemalt ka Tartu-Tõravere ilmajaamaga.

Tartu-Tõravere ilmajaam rajati juba 1960-ndate aastate alguses, kui seoses observatooriumi valmimisega Tõraveres viidi seni Tartu linna piiril teostatud päikesekiirguse mõõtmised üle uude ja paremate vaatlustingimustega asukohta, kus nüüdseks on pidevaid mõõtmisi tehtud 55 aastat. Tartu-Tõravere jaama eripäraks on päikesekiirguse mõõtmised – Tartu-Tõravere meteoroloogiajaama tuntakse ka aktinomeetriajaama nime all. Tartu-Tõravere jaam kuulub alates 1999. aastast rahvusvahelisse päikesekiirguse mõõtmise baasjaamade võrku (BSRN), mis loodi, et siduda maapealseid kiirgusmõõtmisi satelliitidelt tehtavatega ning jälgida Maa kiirgusrežiimi pikaajalisi muutusi.

Tartu-Tõravere jaam on üks viiest baasjaamast Euroopas ja oma andmekvaliteedilt ja andmeedastamise kiiruselt BSRN jaamade seas esirinnas. Lisaks standardsele meteoroloogilisele varustusele Tartu-Tõravere jaama vaatlusväljakul on kokku 18 andurit, mille abil mõõdetakse 14 erinevat kiirgusliiki. Ilmajaamas on kasutusel ka taevakaamera, mille pilte kasutatakse ka abivahendina päikesekiirguse andmete kontrollimisel.

Pidevaid päikesekiirguse mõõtmisi alustati Eestis 1950. aastal Tartu külje all asuvas mõõtejaamas, seal, kus asub praegune Lõunakeskus. Seoses astronoomia observatooriumi valmimisega Tõraveres 60-ndatel, viidi ka päikesekiirgusemõõtmised üle uude, paremate vaatlustingimustega asukohta – Tõraverre. Ja pidevad vaatlused siin algasid 1965. aasta oktoobrist.

Keskkonnaagentuur teeb koostööd nii Eesti kui ka rahvusvaheliste organisatsioonidega. Tartu-Tõravere meteoroloogiajaama hoone katusel, vaatlusväljakul ning jaama ümbruses on paigaldatud erinevad seadmed mis on mõeldud väga erinevates valdkondades uurimistöö läbiviimiseks.

Ilmateate telgitagustega mõlemas ilmajaamas saab põhjalikumalt tutvuda virtuaalsel ekskursioonil:
ilmajaam-kaur.hub.arcgis.com

 

 

 

5 / 1 hindajat