m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

10.09 tõusevad tuuleiilid tormiseks

Õhuruumis toimuv võtab enam sügisese pöörde ja esimene äge madalrõhkkond tõstab nii Läänemerel kui meie rannikuvetes tuuleiilid tormiseks.

Täna (9.09) läheneb Rootsist madalrõhulohk, õhtul tekib Ahvenamaa lähistel väike osatsüklon, mille survel tõuseb edelatuul puhanguti kuni 21 m/s.

Eelolevaks ööks (10.09) liigub keeris edasi Soome lõunaossa ja muutub samal ajal järjest ägedamaks. Madalrõhkkonna vahetus läheduses tugevneb meil edelatuul mandril puhanguti üle 15 m/s,  saartel ja läänerannikul pärast südaööd kuni 23 m/s.

Hommikul ületab madalrõhkkond juba Karjala piiri, aga saab energiat lisaks ja on ikka ägedaloomuline. Keerise järel algab Eestis võrdlemisi kiire õhurõhu tõus. Tuul võtab lääne-,  loodesuuna ning tugevneb päeval sisemaal iiliti 18 m/s, saartel ja läänerannikul 23 m/s,  Soome lahe ääres kuni 25 m/s. 

Õhtul lääne poolt alates tuul nõrgeneb, vaid Soome lahe ääres on veel ka enne reede (11.09) südaööd puhanguid üle 20 m/s.

Tugev läänekaare tuul toob Läänemerre vett juurde ja suunab Eesti ranniku poole, tõstes veetaseme kuni 80 cm, Pärnu lahes kuni 100 cm keskmisest (EH2000 järgi) kõrgemale.  Tõus ohtlik ei ole, sest jääb tunduvalt alla kriitilise piiri.

Ilma ägenemise põhjuseks on üsna tavapärane kontrastide teravnemine suve lõpul, sügise algul. Sedakorda kohtuvad Läänemere piirkonnas Atlandi 50-lt laiustelt kaasatoodud soe ja põhjalaiustelt sisse tunginud jahedus.

Pikemaks ajaks ilm aga jahedaks ei jää ja uus nädal toob uuesti ka sooja.

 

Taimi Paljak
Ilmaprognooside osakond

 

 

1 / 1 hindajat