m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Rekordiliselt soe sügis

Sügise keskmine õhutemperatuur oli 9,6 °C (norm 6,5 °C). Arvestatuna 1961. aastast ei ole nii sooja sügis veel esinenud. Eelmine eriliselt soe sügis oli 2011. aastal.

Klimaatiline sügis alguseks saab sel aastal Eestis märkida 17. september – 9.oktoober, kui ööpäeva keskmine õhutemperatuur langes püsivalt alla 13 °C. Sügis algus oli kaks kuni viis nädalat aastate keskmisest hilisem. Enamikes ilmajaamades oli see rekordiliselt hiline sügise algus. Mullu algas sügis Eestis 12.-16. septembril.

Esimene lumesadu ja esimene lumikate

19. oktoobril öösel sadas mitmel pool lund ja lörtsi (samuti jääkruupe). Maapind kattus mõnel pool õhukese lumevaibaga. (ilmajaamades mõõdetavat paksust ei olnud). Taas kattus maapind lumikattega alles 20.-21. novembril, mil mitmel pool kattis maapinda kuni 1 cm lumevaip. Novembri viimastel päevadel esinenud lumesadudest tekkis mitmel pool maapinnale taas õhuke lumevaip. Kõige enam oli lund Väike-Maarjas 30. novembril – 4 cm.

Sügise sajusumma Eesti keskmisena 175 mm, norm 201 mm. Kuivemad on olnud 17 sügist ja sama kuiv oli sügis ka 1989. aastal.

Päikest sügise jooksul Eesti keskmisena 284,0  tundi (norm 266,9 tundi). Päikesepaisteta (päikest ei paistnud mitte minutitki) päevi oli kõige rohkem Viljandis 29 päeva, kõige vähem päikeseta päevi Sõrves 17 päeva.

Uuri lähemalt kaardiloost, kust leiad ka iga sügiskuu kliimakaardid õhutemperatuuri ja sademete kohta (suuremalt vaatlemiseks leiad kaardiloo akna paremast alanurgast vastava nupu ():

 

 

 

Hinda meid!