m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Rahutu ilm teeb kukerpalle

Lõpusirgele lähenev aasta pakkus nii külma kui kuuma. Atlandi madalrõhkkonnad olid sügisel võitjapoolel, tõstsid sageli tuule tormiseks ja  tõid meile ookeani kohalt sooja, mis hoidis õhutemperatuuri keskmisest kõrgemal. Talvekuul lõpuks suutis arktiline külm end kehtestada ning lõppev jõulukuu on tavapärasest külmem olnud, üksnes kuu teisel kolmandikul kandus Atlandi soe kauge kaarega Läänemere ümbrusse.

Kuu viimasel kolmandikul taas sisse murdnud arktilise päritoluga külm tõi muinasjutulise jõuluilma. Paraku ei lase ookeani soojusest energiat ammutav atmosfäär meil aastat  rahuliku talveilmaga lõpetada. Atlandi veteväljade kohal on atmosfäär kirju arvukatest madalrõhkkondadest, mis kõik annavad oma panuse sooja ja niiske õhumassi jõudmiseks Läänemere ümbrusse.

Tänase (30.12) mõnusa talveilma läbi saamisest annab märku pärastlõunal tugevnev lõunatuul. Merelt läheneb madalrõhulohk ühes soojema õhumassiga. Sajupilved jõuavad esmalt saartele, siis mandrile. Sajab algul lund, siis lörtsi, õhtul saartel juba vihma. Õhutemperatuur tõuseb õhtul Eesti lääneservas 0°C lähedale ja tuleb valmis olla jäitekihi tekkeks ja teedel libeduseks.

Ettevaatust: Soomes on teed väga libedad - eestinenEeloleval ööl (31.12) liigub madalrõhkkond Soome ja selle lõunaserva mööda liikuv soe toob meile saju ja seejärel sulailma. Sadu algab küll üürikeseks lumena, seejärel läheb üsna kiiresti üle lörtsiks, seejärel vihmaks. Sekka tuleb ka jäävihma ja kuna teepinnad püsivad kogu öö veel miinuspoolel, siis on libeduseoht väga suur.

Hommikul saab suurem sadu läbi ja aasta viimane päev pisut tõusva õhurõhu foonil mõõdukaLumememm sa naljamees! Toredad lumekujude ideed ja lumeloomingu mäng - Eestilapsed läänekaare tuule ja üksikute vihmasabinatega. Õhutemperatuur on enamasti napilt plusspoolel, Eesti põhjaservas 0°C lähedane. Õhtul jätkub õhutemperatuuri langus alla 0°C. Teed tõmbuvad jäiseks.

Uusaastaööl lisandub põhja poolt külma ja valdavaks saavad miinuskraadid, madalrõhulohk toob lörtsi ja lund, mis hommikuks tugevneva põhjakaare tuulega ka tuisku teeb. Saartel ja Eesti lõunaservas võib veel varaste hommikutundideni temperatuur veel napilt plusspoolel püsida ja vihma tulla, aga siis muutub ilm sealgi külmemaks.

Samm-sammult tarkuse poole: Aktiivõpe teemal "Tuul"Uue aasta esimene päev lisab lund, mida tugev loode- ja põhjatuul tuisuks keerutab. Õhutemperatuur tiirutab -5°C ümber. Pärastlõunal sadu ja pilved hõrenevad ning tuul nõrgeneb ja termomeetrinäidud langevad.

2.jaanuari öö hoiab kõrgrõhuhari sajuta ja selge taeva all on krõbedat külma oodata. Päeval läheneb merelt madalrõhulohk, tõstab lõunatuule tugevaks, toob lund ja teeb tuisku.

 

Nõnda kiirelt muutuv ilm nõuab liiklejailt rahulikku meelt ja ettevaatlikku sõitu. Turvalist aastavahetust soovides

 

Taimi Paljak

Ilmaprognooside osakond

5 / 11 hindajat