m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Nädala- ja kuuprognoos

September 2021 

Kuu keskmine õhutemperatuur tuleb normi lähedane  (norm 11,1..13,9°C). Sademeid on normi piires või vähem (norm 52..63 mm).

Kuu algul liigub loodest üle Soome lahe idaosa Venemaale madalrõhkkond. Selle järel tugevneb Skandinaavias kõrgrõhuala. Kahe rõhkkonna vahel on loodetuul vali ja saabub külm õhumass. Nii tuleb kuu esimene veerand tavapärasest 4.. 5 kraadi võrra jahedam ja sisemaal on maapinna lähedase õhukihis oodata öökülma.

Alates 6.09-st saavutab läänepoolne kõrgrõhuala Baltimaades ülekaalu. Õhumass vahetub soojema ja kuivema vastu. Õhutemperatuur esialgu tasapisi tõuseb päeval 20 kraadi lähedale ja mõnel päeval ka veidi kõrgemale. Kuu keskpaiku tugevneb Soome kohal külma kuiva õhumassiga uus kõrgrõhuala, mis avaldab mõju meie ilmale suure tõenäosusega peaaegu 25.09-ni. Vihma sajab harva ja sajuhulgad on tagasihoidlikud ning õhutemperatuur taas langeb ja öökülma  oht suureneb.

Kuu viimases veerandis saavutab ülekaalu läänevool koos sagedaste vihmahoogudega ja ajuti tugevneva läänekaare tuulega. Öökülmaoht taandub, kui päevamaksimumid jäävad enamasti 15 kraadist madalamale.

​​

Perioodi 20.09-27.09 õhutemperatuuri anomaalia*

Perioodi 20.09-27.09 sademete hulga anomaalia*

Perioodi 27.09-04.10 õhutemperatuuri anomaalia*

Perioodi 27.09-04.10 sademete hulga anomaalia*

2 m õhutemperatuuri (°C) anomaalia 90% tõenäosusega.

Sademete hulga (mm) anomaalia 90% protsendise tõenäosusega.

*anomaaliad näitavad erinevust prognoosi ja 20 aasta mudelkliima keskmise vahel

Alllikas: Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskus

 

Prognoosi korrigeeritakse jooksva kuu keskel.

NB! Uue kuu prognoos avalikustatakse algava kuu esimese tööpäeva pärastlõunal. Kuuprognoosi koostamisel lähtutakse klimaatilistest näitajatest (s.t. vaatlusandmete pikaajalised keskmised) ja nende analüüsi tulemusel leitud analoogaastate ilmaprotsessidest aga ka ilmamudelite prognoosidest. Kahjuks erinevate mudelite üksikarvutuste usaldusväärsus langeb, mida kaugemale ette prognoos tehakse, juba 7 päeva kauguse prognoosi tulemused võivad suuresti varieeruda. Seega ei saa kuuprognoosi koostamisel alati täie kindlusega ilmamudelite arvutustele toetuda ning soovitame jälgida lühiajalisi prognoose oma tegevuste planeerimiseks.

4 / 460 hindajat