m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Nädala- ja kuuprognoos

Märts 2021

Kuu esimesel kolmandikul jääb Läänemere ümbrus Venemaa madalrõhuala ja Briti saartel püsiva kõrgrõhuala piirimaile. Vaheldumisi liiguvad üle Eesti sajuhoogudega madalrõhulohud ning kuivema ja selgema taevaga kõrgrõhuharjad. Kuna kõrgema rõhuga foon on pisut tugevam, siis sajud on enamasti lühiajalised. Esimestel päevadel on sajuhood vihma ja lörtsina ning temperatuur öösiti 0°C ümber ning päeval tõuseb +5°C-ni ja kõrgemalegi. 4.märtsi päevaks jõuab põhjast märksa külmem õhumass, temperatuur langeb alla 0°C ning püsib ööpäevaringselt valdavalt miinuspoolel kuni 10.märtsini. Erandiks selles reas on 7.märts, kui ida poolt lähemale nihkuv madalrõhkkond toob tihedama lumesaju ja tõstab õhutemperatuuri lühiajaliselt plusspoolele.

Kuu teine kolmandik algab muutliku ilmaga. Kõrgrõhkkond eemaldub ja madalrõhkkondade jõulisema surve korral jõuab meile sagedamini sadusid, mis tulevad algul alla lumena, lõunakaare tuul tõuseb tugevaks, aga õhutemperatuur püsib veel laialdaselt alla 0°C. Paari-kolme päeva järel on tõenäoline soojema õhumassi läbimurre, sajud muutuvad vesisemaks ja õhutemperatuur tõuseb üle 0°C.

Kuu keskpaiku võib mõneks päevaks külmalaine jõuda ja uuesti temperatuurikõvera alla 0°C suunata.

Kuu viimasel kolmandikul on võimalik lääne-loodevoolu taastumine, mis kannab meile vaheldumisi külmemat ja soojemat õhku. Mõnikord üle liikuvad sajuhood tulevad alla nii vihma kui lume ja lörtsina.

Kuu keskmine õhutemperatuur kujuneb tervikuna tõenäoliselt normilähedaseks (norm -1,8..+0,6°C). Sademeid on normi piires (norm 27..43 mm).

Perioodi 1.03-8.03 õhutemperatuuri anomaalia*

Perioodi 1.03-8.03 sademete hulga anomaalia*

Perioodi 8.03-15.03 õhutemperatuuri anomaalia*

Perioodi 8.03-15.03 sademete hulga anomaalia*

2 m õhutemperatuuri (°C) anomaalia 90% tõenäosusega.

Sademete hulga (mm) anomaalia 90% protsendise tõenäosusega.

*anomaaliad näitavad erinevust prognoosi ja 20 aasta mudelkliima keskmise vahel

Alllikas: Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskus

 

Prognoosi korrigeeritakse jooksva kuu keskel.

NB! Uue kuu prognoos avalikustatakse algava kuu esimese tööpäeva pärastlõunal. Kuuprognoosi koostamisel lähtutakse klimaatilistest näitajatest (s.t. vaatlusandmete pikaajalised keskmised) ja nende analüüsi tulemusel leitud analoogaastate ilmaprotsessidest aga ka ilmamudelite prognoosidest. Kahjuks erinevate mudelite üksikarvutuste usaldusväärsus langeb, mida kaugemale ette prognoos tehakse, juba 7 päeva kauguse prognoosi tulemused võivad suuresti varieeruda. Seega ei saa kuuprognoosi koostamisel alati täie kindlusega ilmamudelite arvutustele toetuda ning soovitame jälgida lühiajalisi prognoose oma tegevuste planeerimiseks.

3.9 / 377 hindajat