m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Nädala- ja kuuprognoos

Oktoober 2019

 Kuu keskmine õhutemperatuur tuleb normilähedane või veidi madalam (norm +5,2..+8,6°C). Sademeid on normi piires (norm 64..87 mm).

 Oktoobri kuu ilm tuleb väga muutlik. Kuu alguses teeb Läänemere ümbruses ilma madalrõhuala. Kohati sajab hooti vihma, mõnel pool tuleb sekka ka lörtsi. Alates 5-ndast oktoobrist suureneb Skandinaavias külmas õhumassis tekkinud kõrgrõhkkonna mõju. Sajuvõimalus väheneb veelgi ning õhutemperatuur langeb öösel sisemaal valdavalt nullist madalamale. Kümnepäevaku lõpul pöördub õhuvool uuesti läände, seejärel lõunasse. Sageli sajab vihma ning õhutemperatuur tõuseb. Kuu teises pooles sageli sajab enamasti vihma, kuid esineb ka järske külma õhu sissetunge ning sadu läheb üle lumeks ja lörtsiks ning paiguti tekib lühiajaline lumikate.

Prognoosi algandmete muutumisel, korrigeeritakse ka jooksva kuu prognoosi.

NB! Kuuprognoosi koostamisel lähtutakse klimaatilistest näitajatest (s.t. vaatlusandmete pikaajalised keskmised) ja nende analüüsi tulemusel leitud analoogaastate ilmaprotsessidest aga ka ilmamudelite prognoosidest. Kahjuks erinevate mudelite üksikarvutuste usaldusväärsus langeb, mida kaugemale ette prognoos tehakse, juba 7 päeva kauguse prognoosi tulemused võivad suuresti varieeruda. Seega ei saa kuuprognoosi koostamisel alati täie kindlusega ilmamudelite arvutustele toetuda ning soovitame jälgida lühiajalisi prognoose oma tegevuste planeerimiseks.

3.8 / 158 hindajat