m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Nädala- ja kuuprognoos

Jaanuar 2022 

Jaanuar tuleb talvise ilmaga. Külmaperioodid vahelduvad kiiresti lühiajaliste sulailmadega. Sageli sajab, eriti kuu esimesel ja viimasel veerandil ning lisaks lumele sajab ka lörtsi ja mõnel päeval vihma. Õhutemperatuuri amplituud on suur. Külmematel öödel langeb termomeetrinäit sisemaal -20 kraadi ümbrusesse ja tõuseb soojematel päevade 0..+2 kraadini.

Kuu esimesel veerandil liigub ulatuslik madalrõhuala Norra merelt üle Skandinaavia ja Läänemere itta. Selle madalrõhuala mõjuväljas on meie ilm sajune ja õhutemperatuur pendeldab null kraadi lähedal. 7.-8.01 tugevneb korraks üle Baltimaade ja Soome kõrgrõhuhari ja põhjast saabub külm õhumass. Õhutemperatuur langeb öösel -9..-14, sisemaal kohati -20 °C-ni. Seejärel jõuab Atlandilt Läänemere äärde järgmise madalrõhuala serv, kuid üle Eesti see tõenäoliselt ei liigu, vaid suundub piki Norra merd põhja poole ja selle kaguserv laieneb üle Eesti. Loodetuul tugevneb, sajab lund ja tuiskab.

Kuu keskpaiku muutlik ilm püsib st et kõrgrõhuharjad vahelduvad madalrõhkkondade külaskäikudega. Õhutemperatuuri muutused on jätkuvalt kiirde ja sageli paisub tuul väga tugevaks.  Sajab nii lörtsi, vihma kui ka lund, kuid sajuhulgad on enamasti tagasihoidlikud. Kuu viimases veerandis püsib mõõdukas talveilm.

Kuu keskmine õhutemperatuur tuleb normi lähedane (norm -5,2..-0,7°C). Sademeid on normi piires või enam (norm 37..62 mm).

Perioodi 17.01-24.01 õhutemperatuuri anomaalia*

Perioodi 17.01-24.01 sademete hulga anomaalia*

Perioodi 17.01-31.01 õhutemperatuuri anomaalia*

Perioodi 24.01-31.01 sademete hulga anomaalia*

2 m õhutemperatuuri (°C) anomaalia 90% tõenäosusega.

Sademete hulga (mm) anomaalia 90% protsendise tõenäosusega.

*anomaaliad näitavad erinevust prognoosi ja 20 aasta mudelkliima keskmise vahel

Alllikas: Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskus

Prognoosi korrigeeritakse jooksva kuu keskel.

NB! Uue kuu prognoos avalikustatakse algava kuu esimese tööpäeva pärastlõunal. Kuuprognoosi koostamisel lähtutakse klimaatilistest näitajatest (s.t. vaatlusandmete pikaajalised keskmised) ja nende analüüsi tulemusel leitud analoogaastate ilmaprotsessidest aga ka ilmamudelite prognoosidest. Kahjuks erinevate mudelite üksikarvutuste usaldusväärsus langeb, mida kaugemale ette prognoos tehakse, juba 7 päeva kauguse prognoosi tulemused võivad suuresti varieeruda. Seega ei saa kuuprognoosi koostamisel alati täie kindlusega ilmamudelite arvutustele toetuda ning soovitame jälgida lühiajalisi prognoose oma tegevuste planeerimiseks.

4 / 492 hindajat