m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Nädala- ja kuuprognoos

Ilma ülevaade 6.03.21 – 12.03.2021

Nädalavahetusel muutuvad teed talviseks. Sõidutingimused on talviselt keerulised aeg-ajalt sadava lume ja lörtsi, suure libeduseohu, ajuti halva nähtavuse ja tugeva külgtuule tõttu. Kahe ööpäevaga lisandub lund üle 5 cm, Virumaal, Peipsi ääres ja Kagu-Eestis üle 10 cm.

Laupäeva (6.03) öö on kõrgrõhkkonna mõjul enamasti selge ja võrdlemisi nõrga loode- ja läänetuulega. Õhutemperatuur on -3..-9, Ida-Eestis kuni -12°C. Vastu hommikut laieneb põhjast läheneva madalrõhkkonna serv Eesti poole. Loode poolt alates pilvisus tiheneb ja algab edelatuule tugevnemine. Lume- ja lörtsisadu jõuab kella 8-9 paiku Hiiu- ja Harjumaale ning laieneb päeva peale üle Eesti, teeb ka tuisku. Õhtul tuleb lääne pool sekka ka vihma. Edelatuul paisub jõuliseks - sisemaal tõusevad puhangud kuni 17, saartel ja rannikul kui 20 m/s. Õhutemperatuur tõuseb -1..+4°C-ni. Liiklustingimused on halvad piiratud nähtavuse, libeduseohu ja tugeva külgtuule tõttu.

Pühapäeval (7.03) liigub madalrõhkkond üle Karjala Loode-Venemaa suunas ja selle servas sajab öösel aeg-ajalt lund ja lörtsi, tuiskab. Lääne-Eestis tuleb lühiajaliselt sekka ka vihma, on jäiteoht. Puhub jõuline edela- ja läänetuul, pärast keskööd pöördub kõikjal loodesse, puhanguid on sisemaal üle 15, saartel ja rannikul üle 20 m/s. Õhutemperatuur on öö hakul -1..+3, hommikuks langeb -1..-6°C-ni. Päeval pilved hõrenevad ja sajuhooge on harvem. Loodetuule puhanguid on sisemaalgi kohati üle 20, saartel ja looderannikul kuni 25 m/s. Õhtul tuul nõrgeneb. Õhutemperatuur on -1..-4, saarte rannikul vastu Läänemerd kuni +1°C.

Esmaspäeval (8.03) tugevneb kõrgrõhkkonna mõju. Öösel sajab veel kohati lund, päeval on pilvi hõredamalt ja ilm sajuta. Tuul puhub valdavalt põhjakaarest, öösel on saartel ja põhjarannikul veel puhanguti tugev, päeval nõrgeneb. Õhutemperatuur on öösel -5..-10, Kirde-Eestis kuni -12, päeval -1..-6, Ida-Eestis võib jääda alla -8°C.

Teisipäeva (9.03) öö tuleb kõrgrõhkkonna servas sajuta, rahulik ja külm õhutemperatuuriga saartel ja läänerannikul -4..-9, sisemaal -10..-15°C. Päeval laieneb Skandinaaviast madalrõhkkond servaga Läänemere äärde ja tõstab lõunakaare tuule tugevamaks. Lisanduvaist pilvedest sajab kohati kerget lund. Õhutemperatuur tõuseb Lääne-Eestis -1..+2, ida pool -1..-3°C-ni.

Kolmapäeval (10.03) liigub üle Eesti madalrõhulohk ühes lumepilvedega ja selle järel on üürikeseks ka selgemat taevast. Õhutemperatuur on -1..-6, Kirde-Eestis -10°C ümber.

Neljapäeval (11.03) laieneb läänest lähenev madalrõhkkond üle Eesti. Öö on veel sajuta ja mõõduka lõunakaare tuule. Õhutemperatuur on miinuspoolel. Päeval jõuab lume- ja lörtsisadu, teeb ka tuisku, sest lõunakaare tuul tõuseb tugevaks. Õhutemperatuur tõuseb üle 0°C.

Reedel (12.03) liigub madalrõhkkond ning lisab sadusid. Kuid sajufaas, tuuleväli ja ka temperatuurifoon on otseses sõltuvuses madalrõhkkonna trajektoorist. Eestist põhja poole kanduva keerise korral on meil valitsevaks plusskraadid ja vesine sadu, lõuna poolt mööduv madalrõhkkond toob meile lund ja teeb tuisku. Otse üle Eesti liikuv keeris jaotab meie väikese maa miinuskraadides ja lumiseks põhjatiivaks ning vesiseks ja sulailmaga Lõuna-Eestiks.

Järgnev nädalavahetus võib tuua veel ühe madalrõhkkonna ühes sajuga ja selle järel ilma külmenemise.Koostatud: reede, 5. märts 2021 kell 15:41
4 / 1224 hindajat