m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Lumi

Kuidas arvestada, kas lumekiht on liiga paks või mitte?

Hoonete katused on arvestatud lumekoormusele ca 100 kg/m2. Lumi aga võib olla väga erineva kaaluga. Külmal ajal, st kui õhutemperatuur on alla -7 °C, on lumi kõige kergem. Kergelt, ilma tuisuta katusele sadanud lume kihi paksuseks võiks julgelt lubada 70-80 cm. Aga sama lumi tuisuga tulles muutub palju tihedamaks ning ka raskemaks. Seega peab lubatava kihi paksus olema juba väiksem.

Aga kui õhutemperatuur on juba kõrgem kui -7 °C, siis on lumi ka märjem, tihedam ning kindlasti raskem. Mida soojem on ilm, seda raskem võib olla lumi. Ning seda suurem koormus langeb katusele. Seega tuleks lumekihi paksust oma hoone katusel hinnata väga kriitiliselt.

Veebruarikuu on tavaliselt tuisukuu. Seega võib siis katusele tuisata lühikese ajaga palju lund. Tuisuga tekib lumekuhjatis tavaliselt katuse ühte serva, mis omakorda veelgi suurendab katusele mõjuvat koormust. Õige pea on saabumas märts, mil päike hakkab lund sulatama. Seega muutub lumi vesisemaks ja jäisemaks. Selline lumi on katusele väga ohtlik. Jää kaalub 6-7 korda rohkem kui lumi. Sellega peaks hoone omanik kindlasti arvestama. Mida lamedam, st madalama kaldega on hoone katus, seda suuremat koormust tekitab lumi katusele. Mida vanem on katuse kandekonstruktsioon, seda väiksem on tema vastupanuvõime lisasurvele, see tähendab lume koormusele. Üks või kaks korda talve jooksul katuselt lund maha ajada on tunduvalt odavam kui ehitada uus katus!

Autor: Peeter Arikas, ehitusinsener
Allikas: Meie Maa lisaleht Kodumaja, veebruar/märts 2010

3 / 4 hindajat