m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Operatiivsed meremõõtmised Eestis – minevik, olevik ja mõtteid tulevikuks

Tarmo Kõuts
TTÜ Meresüsteemide Instituut

Ettekanne käsitleb meremõõtmisi – nende ajalugu, tänapäeva, mingil määral ka vaadet tulevikku. Põhitähelepanu all on mõõtmiste operatiivsuse aspekt ehk siis mõõtmise ja andmekasutuse samaaegsus – reaalaja või on-line mõõtesüsteemid – vastavat teadusharu kutsutakse ka operatiivseks okeanograafiaks. Eks juba päris meremõõtmiste alguses oli teatud juhtudel oluline tulemusi koheselt kasutada – veetase üleujutuse korral või jää ulatus merel jne. Tänapäevaks on asi jõudnud niikaugele et enamik keskkonnamõõtmisi jõuab koheselt ka kasutajani, läbi interneti, mobiililahenduste jne. ja areng selles vallas on väga kiire.

Meremõõtmiste puhul on operatiivsete mõõtesüsteemide ülesehitamisel piiravaks asjaoluks sideprobleemid pikkadel vahemaadel mis mõõteseadme ja vastuvõtja vahele jäävad, vastava taristu puudumine merel jne.
Lisaks kõigele muule on seadmete paigaldustingimused merel märksa keerulisemad – lainetus, merejää, suur niiskus, raske ligipääsetavus jne.

Ettekandes käsitletakse, kuhu Eestis on käesolevaks ajaks välja jõutud meremõõtejaamade ja andmeside tehnoloogiates, samuti kasutajarakenduste vallas. Püütakse heita ka põgus pilk tulevikku, mis võib ees oodata ja kuhu meremõõtmiste tehnoloogiad arenevad.

Ettekande presentatsioon pdf (2,9 MB)

Hinda meid!