m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Pilvekütid jäädvustasid 2010. a. värvikad ilmasündmused

Jüri Kamenik
Tartu Ülikool

Juba 2005. aastast alates korraldab ilm.ee igal aastal koostöös Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudiga pilvede pildistamise konkursse “Pildistame pilvi”, mida rahvasuus kutsutakse ka pilvejahiks. Pilvede pildistamise konkursi eesmärgiks on muuta pilvede vaatlemine huvitavamaks, panna inimesi rohkem märkama pilvi, mis on meie igapäevased kaaslased, õppida neid tundma ning jäädvustada ja talletada huvitavamad pilved piltidel.

Konkurss algab tavaliselt suve hakul ja kestab sügiseni. Fotosid võib-olla ühelt autorilt kuni 5 ja juures peab olema pildistamise aeg ja koht. Piltide töötlemine võib-olla ainult minimaalne, näiteks vähene heleduse või tumeduse muutmine. Konkursi lõppedes valitakse välja parimad/ilusaimad/eripäraseimad fotod pilvedest, millest tehakse sageli vastav pilvenäitus.

2010. aastal algas konkurss 1. juulil ja kestis 10. oktoobrini, kuid korraldus oli veidi teistsugune, sest tekkis mõte, et pilte võiks jooksvalt kommenteerida ning hindama hakata punktide alusel. Samuti lasime inimestel määrata pilveliigid, mis on nende saadetud foto(de)l. Õige määramise eest anti samuti punkte. Konkursile ootasime ainult 2010. aasta tehtud fotosid, kuid need võisid olla tehtud ka välismaal. Iga osaleja võis igas kalendrikuus saata maksimaalselt 5 fotot. Pilte hindasid ja valisid välja TÜ-st Jüri Kamenik ning EMHIst Ain Kallis ja Ene Tillmann.

2010. aasta ilmastik oli üpris eripärane. Pilvejahist kokkuvõtteid tehes selgus, et küllaltki hästi õnnestus konkursi osalejatel jäädvustada muuhulgas huvitavamad ja haruldasemad ilmasündmused, nagu 13. märtsi suvemoega konvektsioonipilved ja suve jooksul olnud äikesed ja äikesetormid, sh mammatused, 8. augusti derecho jne. Kõige erilisemaks ja silmapaistvamaks jäädvustuseks olid kindlasti pärlmutterpilved, mida nähti 19. jaanuaril Põlvamaal. Konkurss leidis meedias üpris laialdast vastukaja.

Pilvejaht jätkub ilm.ee eestvedamisel ja koostöös EMHIga ka 2011. aastal, kusjuures konkursiga plaanitakse alustada juba maikuuga.

Hinda meid!