Ristna rannikujaamal täitub 100 aastat esimestest vaatlustest 1. aprillil 2022. Ristna majaka juures alustas jaam tööd 01.04.1922.
Vaatlusi tehti II järgu jaama vaatlusprogrammi alusel ja Tartu Ülikooli Meteoroloogia Observatooriumi juhendamisel. Jaamas mõõdeti sademeid ja õhutemperatuuri, märgiti üles atmosfäärinähtuseid.
1945. aasta veebruaris kolis ilmajaam Kalana külla ja alates märtsist hakati vaatlusi tegema jaama vaatlusprogrammi alusel. Sademete mõõtmisele ja atmosfäärinähtuste vaatlustele lisandusid nii õhutemperatuuri kui ka tuule mõõtmised.
Jaama töös esines perioodil 1922–1945 erinevatel põhjustel aeg-ajalt ka pause.
Aastate jooksul on muutunud nii vaatluste tegemise tähtajad ja metoodika kui ka mõõtevahendid. Pisut on muutunud ka meteoroloogiaväljaku asukoht.
Enne pilvekõrguse mõõtjate (IVO) jaama jõudmist mõõdeti pilvede kõrgust pilootpalli abil. Selleks oli jaama hoone katusel olevale rõdule paigaldatud teodoliit. Pilootpallide lennutamiseks kasutati vesinikku, mida tehti jaamas kohapeal ise. Selleks, et lähedal asuvad puud ei mõjutaks päikesepaiste mõõtmisi, asus heliograaf samuti katusel oleval rõdul. Hiljem paigaldati heliograaf vaatlusväljakule. Talvisel perioodil tehti samast ka merejää vaatlusi.
2003. aasta juunis paigaldati vaatlusväljakule automaatilmajaama andurid ning novembris toimus üleminek automaatsele ilmaandmete registreerimisele. Vaatlejad jälgisid seda, mida sensorid veel ei mõõtnud. Alates 2014. aastast töötab jaam täisautomaatsena.
Ristna ilmajaamas registreeritakse õhutemperatuuri, -niiskust, -rõhku, tuule kiirust ja suunda, sademeid, lumikatte paksust, pilvede kõrgust ning hulka, päikesepaiste kestust. Lisaks meteoroloogilistele vaatlustele tehakse ka merevaatlusi – merevee tase, veetemperatuur. Talvisel hooajal tehakse veel jääolude vaatlusi. Viimane on veel ainuke vaatlus, mille tarvis on vaja kohapeal vaatlejat.
Ristna rannikujaama ilmarekordid:
Hiiumaa kliimast, mille andmetesse on oma panuse andnud ka Ristna jaam, saab lugeda ilmateenistuse veebilehelt: ilmateenistus.ee/ilmatarkus/ilmajutud/tormide-rand-hiiumaa
Merevaatlustega tehti jaamas algust 1946. aastal. 1950. aastast mõõdetakse mereveetaset. Mais 1953 hakati kasutama mareograafi, mis registreeris mereveetaset 24 tundi ööpäevas. Mareograaf asus rannas olevas onnis. Sillalt tehti merevee temperatuuri mõõtmisi, samuti mõõdeti soolsust. Siin oli ka üks punktidest, kus külmal perioodil tehti jäävaatlusi.
2010. aasta septembris paigaldati Kalana sadamasse rannikumere automaatjaam, mis mõõdab vee temperatuuri ja mereveetaset.
Endiste töötjate meenutusi Kõrgessaare valla teatajas 24.04.2012 „Ristna llmajaama 90“:
„Tööprogramm oli üsna mahukas. Ilma tuli jälgida ööpäev läbi, põhivaatlused olid iga 3 tunni järel. Ohtlikest nähetest tuli teatada nende tekkimisel. Merevee kaldavaatlused olid samuti iga kolme tunni tagant. Mõõtsime merevee taset, temperatuuri, lainetust, võtsime soolsuse proove ja määrasime selle suuruse. Kui merevee tase tõusis üle kriitilise piiri, pidime mõõtma iga tund ja saatma Leningradile hoiatustelegramme.Pilvede kõrgust määrasime pilootpallidega, mida täitsime vesinikuga. Öösel sidusime sappa laterna küünlaga või patarei pirniga, et oleks nähtav. Vesinikku tegime seebikivist, ränist ja veest.Üks kord päevas vahetasime plantšetil marlit suurusega 65×65 cm, panime posti ja saatsime Vilniusesse, kus määrati ladestunud radioaktiivsuse tase. Tulemust meile ei teatatud, andmed olid salajased.1961. aasta detsembris valmis kahekordne palkmaja töötajate eluruumideks, mis põles maha 1. jaanuaril 1965. Uus ehitati samale vundamendile sama projekti järgi kivist, maja valmis 1966. aasta jaanipäevaks.Alates 2003. aastast asusid selles majas ilmajaama tööruumid.”Valve Teeäär
„Tööprogramm oli üsna mahukas. Ilma tuli jälgida ööpäev läbi, põhivaatlused olid iga 3 tunni järel. Ohtlikest nähetest tuli teatada nende tekkimisel. Merevee kaldavaatlused olid samuti iga kolme tunni tagant. Mõõtsime merevee taset, temperatuuri, lainetust, võtsime soolsuse proove ja määrasime selle suuruse. Kui merevee tase tõusis üle kriitilise piiri, pidime mõõtma iga tund ja saatma Leningradile hoiatustelegramme.Pilvede kõrgust määrasime pilootpallidega, mida täitsime vesinikuga. Öösel sidusime sappa laterna küünlaga või patarei pirniga, et oleks nähtav. Vesinikku tegime seebikivist, ränist ja veest.Üks kord päevas vahetasime plantšetil marlit suurusega 65×65 cm, panime posti ja saatsime Vilniusesse, kus määrati ladestunud radioaktiivsuse tase. Tulemust meile ei teatatud, andmed olid salajased.1961. aasta detsembris valmis kahekordne palkmaja töötajate eluruumideks, mis põles maha 1. jaanuaril 1965. Uus ehitati samale vundamendile sama projekti järgi kivist, maja valmis 1966. aasta jaanipäevaks.Alates 2003. aastast asusid selles majas ilmajaama tööruumid.”
„Töötasin Ristna Ilmajaamas 1968-1969. Tööraamatus on mul ametinimetuseks tehnik-okeonoloog. Töötamise ajast on eredamalt meeles päev, kui Sõrult kohalesõitnud hüdroloogialaeval läksime merevaatlusi tegema, samal ajal, kui tormi tõttu seisid Kalana sadamas kõik kalapüügi traallaevad. See oli mulle tõsine katsumus.Jaama juhataja Elisen Raua ütlemistest on meelde jäänud, et igal laupäeval, kas või korraks, paistab päike.“Ludmilla Träde
„Töötasin Ristna Ilmajaamas 1968-1969. Tööraamatus on mul ametinimetuseks tehnik-okeonoloog. Töötamise ajast on eredamalt meeles päev, kui Sõrult kohalesõitnud hüdroloogialaeval läksime merevaatlusi tegema, samal ajal, kui tormi tõttu seisid Kalana sadamas kõik kalapüügi traallaevad. See oli mulle tõsine katsumus.Jaama juhataja Elisen Raua ütlemistest on meelde jäänud, et igal laupäeval, kas või korraks, paistab päike.“
„Tööle asumise ajal aprillis 1977 lennutati veel viimaseid päevi pilootpalle, siis võeti kasutusele pilvekõrguse mõõtja (IVO).Kui Hiiumaale tulin, siis olid talved teistsugused. Sai suusatada ja lumi sulas ära alles aprillis, sest meri oli jääs. Nüüd, aga juba märtsi keskel õitsevad aias lilled.Vaatluste ajal olen näinud merel miraaži ja vesipüksi. 2000ndate alguses oli vaatluse ajal nii tugev äike, mida enne ega pärast olnud pole. Müristas pikalt kuni käis kõva pauk. Äike lõi kase sisse.“Larissa Valk
„Tööle asumise ajal aprillis 1977 lennutati veel viimaseid päevi pilootpalle, siis võeti kasutusele pilvekõrguse mõõtja (IVO).Kui Hiiumaale tulin, siis olid talved teistsugused. Sai suusatada ja lumi sulas ära alles aprillis, sest meri oli jääs. Nüüd, aga juba märtsi keskel õitsevad aias lilled.Vaatluste ajal olen näinud merel miraaži ja vesipüksi. 2000ndate alguses oli vaatluse ajal nii tugev äike, mida enne ega pärast olnud pole. Müristas pikalt kuni käis kõva pauk. Äike lõi kase sisse.“
0,0 / 0 voters
Hinnangud puuduvad. Ole esimene hindaja!