m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Veetase ja vooluhulk tõotavad kiiret sõitu!

17. Võhandu maraton toimub juba sel laupäeval ja üle kahe tuhande veespordihuvilise paneb oma jõu ja meelekindluse esma- või järjekordselt Eesti pikimal jõel proovile. Keskkonnaagentuur on kohal nii veeseisude, ilmateate kui ka nelja paatkonnaga! Jagame väärtuslikku seireinfot ka teiste maratonilistega!

  • Veetase on viimaste aastate kõrgemaid
  • Vooluhulk on viimaste aastate suuremaid
  • Ilm tõotab tulla ilus
  • Vesi on siiski veel jahe

Kuigi tänavune kevadsuurvesi tuli kolmes jaos alates veebruari lõpust kuni praeguseni, on tänu lumisele talvele ja hiljutistele vihmasadudele Võhandu jõgi veerohkem kui enamik varasematel maratonidel. Võtsime vaatluse alla viimased viis aastat, sealjuures neist kaks viimast maratoni toimusid tavapärasest erineval ajal, 5. septembril ja 12. juunil. Lisasime graafikutele ka nende kuude veetasemed ja vooluhulgad, legendis vastavalt 2020 sept ja 2021 juuni.

Alates 17. aprilli õhtust on veetase Kirumpää hüdromeetriajaamas püsinud 126 cm üle graafiku nulli, kuid ilmselt pöördub lähiajal aeglaselt langusele. Ettevaatust sildade all! Praegusest veetasemest kõrgem oli Kirumpääl veeseis vaid 15. Võhandu maratonil 2020, see oli 9. septembril. Kuid siis oli põhjuseks taimestiku paisutav mõju, mis veetaseme nii kõrgele kergitas.

Veetase hakkab alanema umbes 1-2 cm ööpäevas, maratoni päevaks prognoositav väärtus Kirumpääl jääb arvatavasti ca 115-120 cm kanti ja maratonil osalejad võivad Paidra-Reo lõiku loodetavasti ilma suuremalt kividel kolistamiseta nautida.

Ka vooluhulgad vastavad kevadisele suurveele ja viimaste päevade näitaja on Kirumpää jaamas olnud üle 10 m3/s. See on kiire vesi! Kevadel on jõgi ka taimestikuvaba.

Kuigi vooluhulk on samuti vähenemisele pöördumas, prognoosime 23. aprilliks Kirumpääl üle 9,4 m3/s, mida on kaugelt rohkem kui varasematel aastatel.

 

 

Ettevaatust kärestikel ja veskitammidel, samuti vette kukkunud puude juures, veevool tõotab olla päriselt kiire!

Veetasemete ja vooluhulkade omavaheline seos ei ole üks-ühele. Kevadel kui jõgi on taimestikuvaba, võrdub tõepoolest kõrge veetase üldjuhul suure vooluhulgaga. Pärast kevadist suurvett veetasemed alanevad ja vooluhulgad vähenevad. Juuni on tavaliselt see kuu, kui veetasemetele hakkab paisutavat mõju avaldama taimestik ning hoolimata vähenevast vooluhulgast võivad veetasemed, mis suve alguseks on korralikult alanenud, hoopiski tõusma hakata.

Sellel graafikul tuleb taimestiku paisutav mõju eriti hästi esile. 2020. aastal COVID-i eriolukorra tõttu toimus Võhandu maraton septembris ja Kirumpää jaamas oli olematu vooluhulgaga rekordkõrge veetase – vesi praktiliselt seisis. Ka kiirusrekordeid sel maratonil ei löödud.

Vesi on varakevadiselt jahe!

Täna hommikul mõõdeti Kirumpää jaamas veetemperatuuriks 4,7 kraadi ja Roosisaare jaamas Tamula järvel 6,4  kraadi. Päevasooja jätkudes tõuseb ka veetemperatuur, kuid visalt.

Operatiivset veetaseme ja veetemperatuuri infot jälgi SIIT.

Ilm tuleb ilus! Keskkonnaagentuuri ilmaprognoosi vaata SIIT. Ja laadi alla riiklik ilmaäpp ILM+.

Ärge unustage päikseprille. Stardis näeme!

 

Fotod © Sven Zacek ja Egert Kamenik

Jana Põldnurk

Keskkonnaagentuuri hüdroloogiaosakonna juhataja

19.04.2022

 

 

4 / 3 hindajat