1919. aasta algupoolel – sõja ajal – olid ilmaküsimused nii tähtsal kohal, et Eesti Vabariigi sõjavägede ülemjuhataja kinnitas 14. mail loodava, otseselt vabariigi valitsusele alluva Mereobservatooriumi koosseisu, kuhu kuulus 12 töötajat.
Neli päeva hiljem, 18. mail avaldati Eesti merejõudude juhataja päevakäsk nr 612, milles Rannavalve, Side- ja Päästejõudude valitsuse alla kuuluv Tallinnas, Lasnamäe veerul asuv meteoroloogiajaam nimetati ümber Mereobservatooriumiks.
Mereobservatooriumi põhitööks kujunes mereilma ennustamine ning õige aja edasiandmine maa- ja merejõududele. Aastaga jõuti tegeleda ka vaatlusjaamade „asutamise ja järelvalvsusega“: rajati uusi ja hallati olemasolevaid II järgu jaamu Pärnus, Kundas, Vilsandil, Narva-Jõesuus, Kiltsis ning Vaindloo tuletornis.
Tänapäeval kuulub Eestis rahvuslik ilmateenistus Keskkonnaagentuuri koosseisu. Hoolitseme selle eest, et Eesti elanikud oleksid alati kursis kõige värskema ilmainfoga ning saaksid end ootamatute ja ohtlike ilmastikunähtuste eest kaitsta.
Mis ilm ka tollel tähtsal päeval oli? Sõja tõttu on andmeid vaid Tartu kohta. Päeval oli sooja 5,4 kraadi, õhuniiskus oli 58 %. Ilm oli pilves kuid sademeteta ja puhus loodetuul 1 m/s.
0,0 / 0 voters
Hinnangud puuduvad. Ole esimene hindaja!