Troopilise päritoluga soe õhumass alustas teekonda Põhja-Aafrikast üle Vahemere ja laienes kõigepealt Lääne- ja Lõuna-Euroopa kohale. Seejärel saabus Atlandilt Lääne-Euroopasse jahedam õhumass, mis sundis kuumust edasi Kesk-Euroopa kohale nihkuma.
Õhumassivahetust saatsid võimsad äikesed. Mitmetes Kesk- ja Lõuna-Euroopa riikides purunesid ka pikalt püsinud kuumarekordid. Jaanide ajaks tugevnes Baltimaade kohal kiiresti võimas kõrgrõhuala. See avas lõuna poolt väravad troopilisele õhumassile, mis hakkas Kesk-Euroopast edasi põhja poole levima. Niisiis, muutus ilm iga päevaga üha soojemaks ning jaanide järel lausa kuumaks.
Alates 25. juunist on maksimaalne õhutemperatuur enamikes kohtades tõusnud üle 27 °C ja alates 26. juunist tõusis see mitmel pool juba üle 30 °C. Siin-seal on kohal ka troopilised ööd, mil öine miinimum ei lange alla 20 °C.
Pärast jaanipäeva alanud kuumalaine tõi endaga kaasa mõnele ilmajaamale uued juunikuu soojarekordid, üksikutes on jäänud rekordist pisut puudu. Uued soojarekordid on allpool olevas tabelis. Vilsandi rannikujaam kordas oma senist juunikuu soojarekordit – 28. juunil mõõdeti maksimaalseks õhutemperatuuriks 31,6 °C ja täpselt sama kõrgele tõusis termomeetri näit ka 18. juunil 1939. aastal.
0,0 / 0 voters
Hinnangud puuduvad. Ole esimene hindaja!