16. oktoobril kujunes välja Rootsi kohal külmal frondil ulatuslik pagiliin, mis laienes üle Läänemere itta, põhjustades väga tugevaid tuuleiile, vihmavalinguid, äikest ja rahet.
Pagiliin kujutab endast lineaarselt orienteeritud äikeseliini, mis võib küündida horisontaalselt sadadesse ja isegi tuhandetesse kilomeetritesse. Pagiliinidele on iseloomulik nende äkilisus ja suur liikumiskiirus. Pagiliinid võivad põhjustada palju välgulööke, tugevaid pagituuli ja tugevaid vihmasid. Mõnikord on ohuks ka hiidrahe ja tornaadod. Tuule lühiajalist äkilist tugevnemist äikesepilve all või selle läheduses tuntaksegi pagi ehk pagituule nime all.
16. oktoobri hilisõhtul veidi enne kella 22 jõudis pagiliin merelt servaga Hiiu- ja Saaremaa kohale ja laienes sealt kiiresti edasi ida suunas, tuues endaga kaasa äkitselt väga jõulised tuulepuhangud (>20 m/s), tugevad vihmavalingud ja äikese. Mõnes kohas sadas ka rahet. Saartelt laienes pagiliin edasi mandri lääneosa kohale, kus suurenes ka äikese aktiivsus. Peale kella 23 jõudis tugev tuul, vihm, rahe ja äike juba Tallinnasse. 17. oktoobri südaöö paiku eemaldus raugev pagiliin piki Harjumaad, Virumaad ja Soome lahte aegamisi ida suunas. Paar tundi pärast keskööd liikus üle saarte ida suunas veel teinegi rünksajupilvede kogum, mis tõi mõnele poole vihma, tugevaid tuuleiile ja äikest.
Loode- ja põhjarannikul mõõdeti puhanguliste tuuleiilide kiiruseks üle 25 m/s. Oluline on ära märkida ka seda, et eriti ohtliku pagiga on tegemist siis, kui tuule kiirus on vähemalt 25 m/s või üle selle. Vaindloo saarel mõõdeti puhanguks 26,3 m/s, Kõrgessaares 26,2 m/s, Osmussaarel 25,9 m/s ja Pakril 25,3 m/s. Sisemaal mõõdeti ka pagiliini ülemineku ajal puhanguteks vähemalt 15-20 m/s. Põhiliselt said räsida Lääne-, Loode- ja Põhja-Eesti. Tugev tuul lennutas mõnel pool katuseid, murdis puid ja rebis neid juurtega maa seest välja, lennutas batuute, tekitas kahju elektriliinidele, autodele jne.
Soome edelaranniku lähedal Russarö tuletorni otsas mõõdeti pagi kiiruseks lausa 39,2 m/s, mis on väga märkimisväärne mõõtmistulemus – seda kinnitas omalt poolt ka Soome Ilmateenistus (FMI). Sealne mõõtmisandur asub aga standardkõrgusest (10 m) tunduvalt kõrgemal. Kuni 30 m/s ja üle selle küündivad puhanguid võis ka Eesti rannikuvetes lühiajaliselt esineda ja sellele võib kinnitust anda näiteks Meresüsteemide instituudile kuuluv ilmajaam Keri saarel, mis mõõtis pagi kiiruseks lausa 36 m/s. Ühe inimese sõnul (kinnitamata andmetel) olevat Parvlaev Tiiu tuulemõõtja näidanud puhangulise tuule kiiruseks Rukki rahust veidi Hiiumaa poole koguni 40,7 m/s.
Pagisid võimendas võrdlemisi suur tuule kiirus troposfääri kesk- ja ülaosas, kust tõmmati pagiliini ümbritsevat õhku, millel oli juba niigi arvestatav horisontaalne liikumiskiirus. Pagiliine esineb meil sagedamini soojal poolaastal, just suvekuudel, kui on äikese kõrghooaeg ja tingimused nende tekkeks soodsamad. Oktoobris pole meil sellist tüüpi äike tüüpiline, pigem harvaesinev.
All olevas animatsioonis on tegemist UTC kellaaegadega, kohaliku aja saamiseks tuleb lisada 3 tundi.
0,0 / 0 voters
Hinnangud puuduvad. Ole esimene hindaja!