Euroopa Meteoroloogiliste Satelliitide Kasutamise Organisatsioon (EUMETSAT) koostöös Euroopa Kosmoseagentuuriga (ESA) saadab orbiidile esimese kolmanda põlvkonna meteosatelliidi avaneb uues vahekaardis MTG Imager 1 (MTG-I1). Seade hakkab teostama operatiivseid mõõtmisi Euroopa kohal ja saadab andmeid kogu maakera kohta iga 10 minuti tagant ning Euroopa alal iga 2,5 minuti järel, mis on vajalikud täpsete ilmaprognooside koostamiseks. Sündmust on võimalik jälgida otseülekande vahendusel 13. detsembril kell 22.00avaneb uues vahekaardis.
Uue põlvkonna satelliidid hakkavad peaaegu reaalajas pakkuma detailsemat infot erinevate nähtuste või sündmuste kohta nagu äikesepilvede, udu, tulekahjualade, merejää ning lume tekkimise kohta ja muud. Õigeaegne info udu tekkimise ja hajumise kohta tõstab lennunduses oluliselt turvalisust ning hoiab kokku kulusid ooteajalt. Me elame ajal, kus puutume üha rohkem kokku ka äärmuslike ilmastikutingimustega, mida võimendavad kliimamuutused. Uue põlvkonna satelliitandmetel on oluline roll nii kliima jälgimisel, kui kodanike kaitsmisel ohtlike ilmastikunähtuste esinemisel. Meie käsutuses on peagi enam kui 60 aastane andmerida, mis on väärtuslik nii kliimauuringute, -modelleerimise kui rekordite arvutamiseks.
Euroopa Meteoroloogiasatelliitide Kasutamise Organisatsioon ehk EUMETSAT on Euroopa operatiivne satelliidiagentuur, mis tegeleb ilma, kliima ja keskkonna jälgimisega kosmosest. EUMETSATi kuulub 30 liikmesriiki, sh Eesti alates 2013. aastast. EUMETSATist saadava informatsiooni esmane kasutaja Eestis on Keskkonnaagentuur, kes koostab saadud andmete põhjal ilmaprognoose ja hoiatusi. Avalikkusele suunatud satelliidipiltidega saab tutvuda siin samas ilmaveebis. Lisaks pakume satelliitandmetel põhinevaid teenuseid klientidele, näiteks Aktuaalse kaamera vaatajad on kindlasti märganud interaktiivset ilmakaarti.
Selleks, et olla valmis uute suuremahuliste satelliitandmete kasutamiseks soetas Keskkonnaagentuur seirevõrku kaks uut suuremat satelliitantenni, millest üks asub Tallinn-Harku aeroloogiajaamas ja teine Tartu-Tõravere meteoroloogiajaamas. Meteoroloogilise ja hüdroloogilise seirevõrgu ning satelliitandmete vastuvõtusüsteemi arendamiseks viidi aastatel 2015 − 2020 ellu projekt “Meteoroloogiliste ja hüdroloogiliste näitajate seire arendamine kliimamuutuste hindamiseks või prognoosimiseks (SEME avaneb uues vahekaardis)“. Satelliitandmete vastuvõtu süsteemi ning andmete töötlemise ja visualiseerimise vahendite uuendamist jätkame ka 2023. aastal algava LIFEAdapt projekti raames.
Loe ka Keskkonnaagentuuri blogipostitust: https://keskkonnaagentuur.ee/node/1062
0,0 / 0 voters
Hinnangud puuduvad. Ole esimene hindaja!