Oktoobrikuu oli tervikuna jahedamapoolne, väga sademeterikas, päikest paistis aga normi piires.
Oktoobri Eesti keskmiseks temperatuuriks kujunes 6,2 kraadi, mis on pool kraadi pikaajalisest keskmisest ehk normist madalam (norm 6,7 kraadi).
Kui kuu esimesel ja teisel dekaadil oli õhutemperatuuri keskmised pea 2 kraadi normist kõrgemad, siis kuu viimane kolmandik oli seevastu 3–4 kraadi alla normi. Oktoobri alguses oli veel pea kõikjal enam kui 15 kraadi päevasooja, maksimaalne õhutemperatuur, 18,5 kraadi, mõõdeti 4. oktoobril Kihnus. Kuu viimasel kolmandikul langesid termomeetrite näidud aga miinuspoolele ja õhutemperatuuri miinimum, –5,6 kraadi, mõõdeti 31. oktoobril Narvas.
Sademeid jagus pea kõikjale rohkelt. Eesti keskmine sademete summa oli tänavu oktoobris 119 mm ehk 166% normist (norm 72 mm). 1922. aastast arvestades kuulub tänavune oktoober sajususe poolest esikümnesse. Kõige enam sadas kuu esimesel poolel, teisel poolel tuli vihma sekka paiguti juba lund ja lörtsi. 30. oktoobri sadas kohati ka jäävihma ja esines jäidet.
Kui septembris oli jaamadest kõige kuivem Valgas, siis oktoobris oli ilm seal kõige sajusem – sademete kuusumma oli 147 mm ehk 208% normist (norm 71 mm). Nii sajust oktoobrit pole Valgas olnud alates 1934. aastast, mil sademete mõõtmised jaamas algasid.
Oktoobrisse jagus ka tormituult. 7.–8. oktoobril liikus üle Eesti tugev sügistorm, mis tõstis rannikualadel veetaset ning põhjustas üleujutusi. Mitmel pool murdusid tormituules puud ning lendasid minema hoonete katused. Tormi-iilide maksimaalseks kiiruseks mõõdeti 7. oktoobril Osmussaare rannikujaamas 35 m/s, Pakril oli suurimaks puhanguks 31,1 m/s.
Päikesepaistet jagus käesoleva aasta oktoobrisse normi piires. Lõuna- ja Lääne-Eestis normist vähem, aga mujal normist pisut enam. Eesti keskmisena paistis päikest 84,0 tundi ehk 99% normist (norm 85,1 tundi).
Äikesega päevi oli oktoobris 4. Kõige enam, 98, esines pilv-maa-tüüpi välkusid 4. oktoobril.
5,0 / 1 voters
Hinnangud puuduvad. Ole esimene hindaja!