Keskkonnaagentuur on juba alates 1953. aastast teinud kõrgemate õhukihtide (kuni 35 km) seiret, mis on väga oluline osa täpsemate ilmaprognooside koostamisel.
Mõõtmiste tegemiseks lastakse Eestis üks kord ööpäevas ilmaõhupalli abil lendu raadiosond, mis registreerib oma lennul õhutemperatuuri, õhuniiskust, tuule suunda ja kiirust. Kogu lennu vältel on raadiosond ühenduses maapealse jaamaga ning saadab pidevalt andmeid, mis jõuavad sünoptikute töölauale ja rahvusvahelisse andmevahetusse ning sealt edasi globaalsetesse ilmamudelitesse.
Raadiosondi üksus koosneb:
Pallid on valmistatud naturaalsest kautšukist, mis laguneb loodusesse jõudes. Lisaks on pallide tootja teinud täiendavaid arendusi, et pallid puruneksid senisest veelgi väiksemateks tükkideks, mis kõdunevad veel kiiremini.
Uuendusena võetakse alates 11. märtsist Keskkonnaagentuuris kasutusele uut tüüpi sondi nöör. Kui varasemalt oli nöör valmistatud polüpropüleenist, siis nüüd on nöör tehtud puidukiust, mis ei jäta lagunedes loodusesse mikroplasti.
Ka raadiosondid on aja jooksul muutunud – suurtest ja rasketest kobakatest on saanud väikesed ja kerged seadmed, mis tähendab, et nende lennutamiseks on vaja varasemast palju väiksemaid palle ja seetõttu kulub ka gaasi vähem. Keskkonnaagentuur kasutab Soome ettevõtte Vaisala toodetud raadiosonde, mille korpus on valmistatud penoplastist. Turule on jõudnud ka biolaguneva korpusega raadiosonde, mida plaanime tulevikus samuti kasutusele võtta.
Milline on raadiosondi üksuse elutsükli CO2 jalajälg?Alates komponentide tootmisest kuni sondi töö lõppemiseni loetakse jalajäljeks 5,86 kg CO2 ekvivalenti, mis on võrreldav sellega, kui keskmise suurusega auto sõidab 30,5 km. Üks sõit Tallinnast Tartusse on võrdne kuue raadiosondi üksusega.
Kas sondeerimisele on alternatiive?Temperatuuri- ja õhuniiskuse profiilide mõõtmisi tehakse ka lennukitelt, kuid seda 9–11 km kõrgusel. Ilmamudelid vajavad andmeid kuni 35 km kõrguselt. On olemas ka maapealseid profileerijaid, kuid nende töökõrgus jääb mõne kilomeetri piiresse. Seega on sondeerimine jätkuvalt parim lahendus reaalsete mõõtmisandmete saamiseks kõrgematest õhukihtidest.
Kui leiad raadiosondi
Sondeerimise ja aeroloogiliste mõõtmiste kohta leiab infot meie veebilehelt.
Autor: Miina Krabbi Keskkonnaagentuuri ilmavaatluste osakonna juhataja
5,0 / 1 voters
Hinnangud puuduvad. Ole esimene hindaja!