m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Nädala- ja kuuprognoos

August 2020

Madalrõhuvööndi mõjul on vihma võimalus suur kuni 5.08-ni. Alates 6. augustist tugevneb Kesk-Euroopa kohal kõrgrõhuala  ja tuleb edasi põhja poole ning hoiab suuremad sajud meist eemal. Päevasel ajal aga ei suuda kõrgrõhuala südasuviselt soojas õhumassis rünksajupilvede arengut takistada ning kohatised äikesevihmahood on tõenäolised. Õhutemperatuuri maksimumid tõusevad päeval 25°C ümbrusse ja paar-kolm kraadi kõrgemalegi.

Kuu keskpaiku kõrgrõhuala laguneb ja ülekaalu võib saavutada taas läänevool, mis muudab ilma sajusemaks. Püsib aga võimalus, et Skandinaavia kohal areneb uus kõrgrõhuala ja laieneb üle Baltimaade. Kuid õhumass on sel juhul märksa jahedam ja õhutemperatuur langeb sisemaal öösiti kohati 5°C kraadi ümbrusse, päevasooja on mõõdukalt.

Kuu viimases kolmandikus kõrgrõhkkondade mõju nõrgeneb ja õhutemperatuurifoon langeb keskmise lähedale, ka vihma tõenäosus suureneb.

Kuu lõpus on oodata vihmast ja jahedat ilma.

Kuu keskmine õhutemperatuur tuleb normi piires või kõrgem (norm 15,4..17,5°C). Sademeid on normi piires või vähem (norm 68..103 mm).

Prognoosi algandmete muutumisel, korrigeeritakse ka jooksva kuu prognoosi.

NB! Uue kuu prognoos avalikustatakse algava kuu esimese tööpäeva pärastlõunal. Kuuprognoosi koostamisel lähtutakse klimaatilistest näitajatest (s.t. vaatlusandmete pikaajalised keskmised) ja nende analüüsi tulemusel leitud analoogaastate ilmaprotsessidest aga ka ilmamudelite prognoosidest. Kahjuks erinevate mudelite üksikarvutuste usaldusväärsus langeb, mida kaugemale ette prognoos tehakse, juba 7 päeva kauguse prognoosi tulemused võivad suuresti varieeruda. Seega ei saa kuuprognoosi koostamisel alati täie kindlusega ilmamudelite arvutustele toetuda ning soovitame jälgida lühiajalisi prognoose oma tegevuste planeerimiseks.

3.9 / 293 hindajat