m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Nädala- ja kuuprognoos

September 2019

Septembrikuu keskmine õhutemperatuur tuleb normist veidi kõrgem (norm +10,3..+13,1°C), seejuures kõige soojem on kuu esimene kolmandik, pisut soojemaks kujunevad tõenäoliselt  ka kuu järgmised kümme päeva ning siis kuu viimane kolmandik võib tavapärasest veidi jahedam tulla.

Kuu sademete summa on Eesti keskmisena normilähedane (norm 56..74 mm), kuid jaotuda võivad need ebaühtlaselt. Mõni paik saab tavapärasest enam vihma, mille tõenäosus on suurem läänepoolsetes maakondades. Samal ajal ei tarvitse vihm nii sagedasti idapoolsetesse maakondadesse jõuda ning seal võib sajuhulk keskmisest väiksemaks kujuneda.

Kuu esimesel poolel jääb Eesti kõrg- ja madalrõhuala piirimaile ning vihma sajab kohati- kord on sajuhooge enam lääne, kord ida pool. Madalrõhkkonna jõulisema surve korral on sadu laialdasem 8.septembri paiku. Tuul on enamasti mõõdukas ning puhub valdavalt lõunakaarest, tugevamat lõuna- ja edelatuult võib teha 5-6. septembril kui rannikul on puhanguid 15, Läänemere ääres 18 m/s. Õhutemperatuur varieerub öösiti mõne kraadi piires 10°C ümber, päevasoe kerkib 20°C lähedale, suviselt soe võib aga olla 5. september ja 10. september.

Kuu teise poole ilm on tõenäoliselt muutlik. Läänemere õhuruumi võivad jõuda madalrõhkkonnad, mis tõstavad tuult ja toovad laialdasemat sadu. Kuid tänastel andmetel ei kujune läänevool püsivaks ning vahetevahel tugevnevad kõrgrõhkkonnad muudavad ilma taas kuivemaks. Õhutemperatuurifoon langeb ja selgematel öödel langevad termomeetrinäidud alla 5°C, kohati 0°C ümbrusse.

Prognoosi algandmete muutumisel, korrigeeritakse ka jooksva kuu prognoosi.

NB! Kuuprognoosi koostamisel lähtutakse klimaatilistest näitajatest (s.t. vaatlusandmete pikaajalised keskmised) ja nende analüüsi tulemusel leitud analoogaastate ilmaprotsessidest aga ka ilmamudelite prognoosidest. Kahjuks erinevate mudelite üksikarvutuste usaldusväärsus langeb, mida kaugemale ette prognoos tehakse, juba 7 päeva kauguse prognoosi tulemused võivad varieeruda mitukümmend kraadi. Seega ei saa kuuprognoosi koostamisel alati täie kindlusega ilmamudelite arvutustele toetuda ning soovitame jälgida lühiajalisi prognoose oma tegevuste planeerimiseks.

3.8 / 152 hindajat