m.ilmateenistus.ee lennuilm.ee keskkonnaagentuur.ee

Nädala- ja kuuprognoos

   Mai 2021

Kuu esimene pool tuleb edela- ja läänevoolus saabuvate madalrõhkkondade mõjul sagedaste vihmahoogudega ja tavapärasest jahedam ning vihma sekka sajab ka lörtsi. 10. mai paiku jõuab meile kõrgrõhuharja toel korraks suvist soojust, kuid juba enne kuu keskpaiku taandub see läänevoolus saabuva jahedama ja niiskema õhumassi ees itta. Õiekuu teine pool tuleb muutlike ilmadega. Kõrgrõhualade pikemaajalist võidule pääsu pärsivad aeg-ajalt meile jõudvad madalrõhulohud, mis transpordivad niiskemat ja jahedamat õhku ning toovad vihmahooge. Temperatuurirežiim järgib pikaajalist keskmist trendi – ööd on valdavalt plusskraadides, kuid öökülmaoht püsib. Päevane õhutemperatuur tõuseb ajuti 20 kraadi ümbrusesse, siis on aga jälle jahedam.

Kuu keskmine õhutemperatuur tuleb normi lähedane või veidi madalam (norm 9,0..11,9°C). Sademeid on normi piires või veidi enam (norm 31..54 mm).

 

Perioodi 03.05-10.05 õhutemperatuuri anomaalia*

Perioodi 3.05-10.05 sademete hulga anomaalia*

Perioodi 10.05-17.05 õhutemperatuuri anomaalia*

Perioodi 10.05-17.05 sademete hulga anomaalia*

2 m õhutemperatuuri (°C) anomaalia 90% tõenäosusega.

Sademete hulga (mm) anomaalia 90% protsendise tõenäosusega.

*anomaaliad näitavad erinevust prognoosi ja 20 aasta mudelkliima keskmise vahel

Alllikas: Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskus

 

Prognoosi korrigeeritakse jooksva kuu keskel.

NB! Uue kuu prognoos avalikustatakse algava kuu esimese tööpäeva pärastlõunal. Kuuprognoosi koostamisel lähtutakse klimaatilistest näitajatest (s.t. vaatlusandmete pikaajalised keskmised) ja nende analüüsi tulemusel leitud analoogaastate ilmaprotsessidest aga ka ilmamudelite prognoosidest. Kahjuks erinevate mudelite üksikarvutuste usaldusväärsus langeb, mida kaugemale ette prognoos tehakse, juba 7 päeva kauguse prognoosi tulemused võivad suuresti varieeruda. Seega ei saa kuuprognoosi koostamisel alati täie kindlusega ilmamudelite arvutustele toetuda ning soovitame jälgida lühiajalisi prognoose oma tegevuste planeerimiseks.

4 / 405 hindajat