Halli või tumehalli värvusega ning võrdlemisi tihedad pilved. Katavad taeva ühtlase kihina, päike ja kuu reeglina läbi ei paista.
Stratocumulus on kõige levinum pilvede põhiliik Eestis, mille aluse kõrgus on tavaliselt 0,3 –1,5 km. Kihtrünkpilved koosnevad suurtest pilvetükkidest ja -laamadest, mis liitudes moodustavad kihi. Esinevad ka pikkade kitsaste vallide või triipudena, mille vahelt on näha taevast.
Kihtrünkpilved võivad anda lühiajalist nõrka vihma või lund. Kui Sc alumine piir on madalal, võib esineda uduvihma. Päike ja kuu võivad paista läbi õhukeste pilveservade või pilvede vahede. Optilistest nähtustest võib õhukestes kihtrünkpilvedes jälgida pärga ehk tara, harva ka irisatsiooni.
Alaliigid:
Pilvevormid:
Erikujud:
Kihtrünkpilved moodustuvad ühe ja sama õhumassi sees:
Tavaliselt hall ühtlane udutaoline lainelise ehitusega pilvekiht, vahel ka rebitud pilvetükid (St fr). Aluse kõrgus tavaliselt 100 – 600 m, vahel sulavad ühte maapealse uduga. Päike ja kuu reeglina läbi ei paista, kuid läbi õhukese või rebenenud pilveloori on päike eristatav. Kihtpilvest sajab uduvihma või lumeteri, võib sadada ka nõrka lund ja vihma (St-ga varjatud kõrgemalasuvatest pilvedest).
Vormid:
Enamik pilte pärineb ilm.ee korraldatud pilvepiltide konkursi “Pilvejaht” osavõtjatelt.
0,0 / 0 voters
Hinnangud puuduvad. Ole esimene hindaja!