Kiudpilved on jääkristallidest koosnevad valged õhukesed läbipaistvad pilved. Sademed auruvad suurtel kõrgustel ja maapinnale ei jõua, tekitades vaid sajujooni (virga). Päikese ja kuu ümber on jälgitav halo (tavaliselt katkendlik). Kiudpilved on peene, kiulise ehitusega.
Pärast päikeseloojangut on kiudpilved veel kaua valgustatud, esialgu hõbedase, hiljem kuldse või punaka varjundiga. Kiudpilved tekivad tõusvate õhuvoolude jahtumisel troposfääri ülaosas atmosfäärifrontide piirkonnas (eriti sooja frondi piirkonnas), võivad tekkida ka rünksajupilve lagunemisel selle ülaosast.
Alaliigid:
Vormid:
Erikujud:
Pilved meenutavad üksikuid valgeid varjudeta pallikesi või topikesi, mis on enamasti rühmitunud.
Esinevad peaaegu alati koos kiud- või kiudkihtpilvedega. Võivad koosneda nii jääkristallidest, tugevasti allajahtunud veepiiskadest kui mõlema segust.
Sademed maapinnani ei jõua, tekitades vaid nõrku sajujooni. Päike ja kuu paistavad läbi, optilistest nähtustest võib esineda tara ja irisatsiooni. Pilveelementide laius enamasti väiksem kui 1° (ühe sõrme laius).
Õhuke valge loor, mis reeglina katab kogu taeva ja millest päike ja kuu paistavad läbi. Valguskiirte murdumise ja peegeldumise tagajärjel pilve jääkristallidelt tekivad päikese ja kuu ümber halonähtused. Vahel on pilveloor nii õhuke, et vaid halonähtused näitavad nende olemasolu. Tihenedes lähevad kiudpilved üle kõrgkihtpilvedeks. Sademed maapinnale ei jõua, aga väga madalatel temperatuuridel võivad anda nõrka lund või jäänõelu.
Kiudkihtpilved tekivad õhu adiabaatilise jahtumise tagajärjel frontaaltsoonis. Eriti iseloomulikud on sooja frondi pilvede süsteemile, aga võivad esineda ka oklusioonifrondi ja teiste frontide üleminekul.
Erikujusid ei esine.
Enamik pilte pärineb ilm.ee korraldatud pilvepiltide konkursi “Pilvejaht” osavõtjatelt.
0,0 / 0 voters
Hinnangud puuduvad. Ole esimene hindaja!