Urmas Raudsepp TTÜ Meresüsteemide Instituut
EstKliima eesmärgiks on teaduslikult põhjendatud teadmiste saamine ja adekvaatsete hinnangute andmine võimalike kliimamuutuste ja nende tagajärgede kohta Eesti rannikumerele, rannikule ja jõgedele kasutades kompleksset lähenemist – atmosfääri, maismaa, mereala ja rannikupiirkonna seisundi dünaamilist modelleerimist. EstKliima raames modelleeritakse komplekselt Läänemere piirkonna atmosfääri, Eesti jõgede valglate, Läänemere ning Eesti ranniku muutusi perioodil 1961-2100.
Tegevused on jagatud kuude tööpaketti (TP).
Kliimamuutuste hinnangud koostatakse ühtse süsteemi – atmosfäär, jõed, meri, rannik – olemasolevate andmeridade ja modelleeritud väljade koosanalüüsi tulemusena.
EstKliima tulemusena saadakse hinnangud, kuidas erinevad kliima muutuse stsenaariumid mõjutaksid Eesti looduskeskkonda käesoleva sajandi jooksul. Konkreetseteks tulemusteks on: atmosfääri kliimamuutuste stsenaariumid Läänemere valglas 2010-2100 nii peenskaleeritud andmemassiividena kui ka kliimatunnuste väärtuste ja pikaajaliste (kuni aastani 2100) trendide näol; mere füüsikaliste ja biogeokeemiliste ning elustiku reaktsioonid atmosfääri, jõgede koormuste ja rannikute pikaajalisele muutlikkusele. Saadakse teavet selle kohta, kuidas erinevad kliima muutuse stsenaariumid eraldi või koosmõjus teiste surveteguritega mõjutaksid ilmastikku, valglate seisundit, ranniku evolutsiooni ja merekeskkonna kvaliteeti sh. eutrofeerumisnäitajaid, bioloogilist mitmekesisust, sinivetikate õitsengute ulatust ja intensiivsust, võõrliikide sissetungi intensiivistumist.
Ettekande slaidiesitlus
0,0 / 0 voters
Hinnangud puuduvad. Ole esimene hindaja!